سلام دوستان؛
نقش بسیار مهم نمک در زندگی روزانه و مشاغل متعدد و همچنین تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم ناشی از استفاده آن در صنعت موجب گردیده دسته بندی های ریزتری از انواع نمک به همراه مشخصات و کاربردهای هر کدام معرفی گردد. اولین گام به منظور انتخاب بهترین نوع نمک برای مصارف خوراکی مستقیم و غیر مستقیم، مصارف صنعتی و… شناسایی انواع تفاوت نمک صنعتی و خوراکی است. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع صنعتی و سپس تفاوت خلوص آن‌ها بپردازیم. می توان گفت یکی از اصلی‌ترین تفاوت این دو دسته کاربرد هر کدام است.

کاربردهای نمک صنعتی

نمک صنعتی کاربردهای متفاوتی دارد بنابراین طبیعتا در صنایع متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد از جمله پرکاربرد ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده در محیط زیست
 • حفاری‌ها
 • چرم سازی
 • دباغی
 • شیلات
 • بسته بندی اغذیه
 • تولیدات
 • نساجی
 • داروسازی
 • تصفیه
 • مورد استفاده در کارخانجات تولیدی
 • شوینده ها
 • پنیرسازی
 • گندزدایی
 • معابر و یخبندان‌ها
 • و…

همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر شد از جمله مهم‌ترین موارد استفاده نمک صنعتی، شیلات و در اموری چون گندزدایی می باشد به این صورت می‌توان از گندیدگی و شیوع باکتری در میان مواد غذایی همچون آبزیان و ماهی‌ها پیشگیری نمود. مورد دیگر تصفیه آب می باشد که بسیار مهم و حیاتی هست. از دیگر مصارف آن می‌توان به کاربرد موثر در زمان بارش و یخ‌زدگی جاده‌ها اشاره کرد پاشش نمک به همراه شن امری رایج در تمامی برهه‌ها بوده است.

با توجه به کاربردهای متنوع نمک از صنعت تا گندزدایی، اغذیه و حتی حیاتی‌ترین مایع یعنی تصفیه آب می‌توان این‌گونه اذعان داشت که طلای سفید از پر ارزش ترین و گران‌بهاترین مواد شناخته می‌شود بر همین اساس اعتبار، نام و رسم تولید کننده و توزیع کننده آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که می‌تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر سلامتی انسان تاثیر گذار باشد. بر همین اساس به منظور خرید نمک صنعتی یا طعام باید تمام فاکتورهای مربوطه را به طور کامل بررسی نمود و با موارد مصرف هرکدام آشنا شد.

تفاوت نمک صنعتی و طعام

قیاس خلوص انواع نمک

یکی از انواع نمک‌هایی که امروزه در بازار به وفور یافت می شود نمک صنعتی نام ‌دارد تفاوت اندک خلوص نمک صنعتی و طعام و نزدیک بودن این دو رقم به یکدیگر موجب شده این دسته از محصولات محبوبیت بالایی را کسب نمایند. این خلوص از ۹۲ تا ۹۸ درصد متغیر است و عموماً در پالایش و تصفیه، گند زدایی و موارد صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. نمک‌های تولیدی شرکت میعاد بازرگانان رازی با خلوص ۹۸ درصد توانسته گامی موثر و نهادینه در این عرصه بر جای گذارد.

تولید کننده نمک صنعتی

شایان ذکر است که ایران جزء برترین تولیدکنندگان جهانی نمک‌های معدنی و صنعتی می باشد بر همین اساس طیف وسیعی از انواع نمک در بازار داخلی دیده می‌شود اصلی‌ترین فاکتور انتخاب نمک صنعتی یا خوراکی مناسب، میزان خلوص بالای آن می باشد. همانطور که اشاره شد امروزه نمک های صنعتی تولید شده در شرکت میعاد بازرگانان با خلوص بالای ۹۸ توانسته جایگاه ویژه ای در بازارهای داخلی و خارجی کسب نماید چرا که در تولید نمک صنعتی بسیار دقت شده و همواره سعی بر آن بوده که کیفیت تولیدات در راس امور قرار گیرد. برخی استان‌ها چون سمنان و فارس نیز از برترین تولید کنندگان در سطح کشور و در زمره پیشتازان این صنعت به شمار می روند. مورد ذکر شده یعنی خلوص، از فاکتورهای مشترک در میان انواع نمک خوراکی و صنعتی می باشد. به صورت ساده تر می توان گفت که تفاوت نمک صنعتی و خوراکی در کاربرد و خلوص آنها می باشد.

اگر بخواهیم با دقت بیشتری دو دسته نمک های صنعتی و خوراکی را با یکدیگر قیاس نماییم بهتر است به انواع و کاربردهای آنان بپردازیم که از نمک های صنعتی در مصارف خوراکی نیز بهره گیری می شود چرا که درصد خلوص آن بسیار نزدیک به نمک طعام می باشد از آنجا که مقایسه ای چند میان نمک صنعتی و نمک طعام صورت گرفت تا اینجای کار می‌توان گفت که کاربرد و نحوه تولید و خلوص آنها متفاوت است اما اگر بخواهیم نمک های صنعتی را در دسته بندی هایی قرار دهیم به صورت زیر تقسیم بندی می شوند:

 • نمک های شیلاتی
 • نمک صدفی
 • نمک پودری
 • نمک حفاری
 • و غیره

تفاوت دسته بندی های فوق در سایز بندی، شفافیت و درخشندگی می باشد. اصولاً سنگ های نمک استخراج شده حاوی سدیم و کلر و سایر ترکیبات به صورت تصفیه شده و برای خوراک روزانه به مرحله بهره برداری و تولید می‌رسند نکته مهم در تهیه این نوع نمک ها دانه بندی و نوع تصفیه آن می باشد.

فروش نمک صنعتی

انواع نمک صنعتی

اگر بخواهیم تشریحی دقیق‌تر بر نمک های صنعتی داشته باشید ابتدا باید با سایز بندی و دانه های آن آشنا شوید تا بتوانید بنا بر نیاز خود بهترین نوع نمک را انتخاب نمایید دسته اول نمک صدفی نام دارد که از ریز ترین و کوچکترین دانه ها تشکیل شده در این نوع نمک، بلورهایی با شفافیت بسیار بالا دیده می‌شود بر همین اساس نام صدفی را بر خود گرفته اند شباهت آن با نمک تصفیه بسیار بالا بوده و در برخی موارد با یکدیگر اشتباه گرفته میشوند.

دسته دوم نمکی است که در حفاری ها مورد استفاده قرار می‌گیرد سایز دانه‌های آن مشابه دانه های شکر بوده از همین‌رو نمک شکری نام داردو می‌توان گفت نمک شکری جزء پرکاربردترین ها در میان انواع نمک های صنعتی است. در برخی موارد همچون نمک سود نمودن پروتئین‌ها، پنیر سازی و غیره از نمک شکری استفاده می شود چرا که خلوص آن بالا بوده و دانه‌های ریزی دارد بر همین اساس می توان در مصارف خوراکی از آن بهره جست.

دسته‌های دیگر به نسبت موارد قبلی مقداری دانه درشت تر است. از دیگر انواع نمک صنعتی می‌توان به نمک شیلاتی نیز اشاره نمود این دانه‌ها توسط دستگاه و تجهیزات مربوطه به اندازه های ریزتری تبدیل می شوند که اصولا از ۵ الی ۱۰ میلی‌متر متغیر هستند. انواع نمک های شیلاتی به وفور در فروشگاه‌های توزیع ماهی، صنایع شیلات و گندزدایی آبزیان استفاده می شود از دیگر کاربردهای آن می‌توان به دباغی، صنعت لبنیات و پنیر، و چرم سازی اشاره نمود.

کاربرد نمک صنعتی

یکی دیگر از انواع نمک صنعتی پودری نام دارد و عموماً در صنایعی چون پرورش مرغ و طیور مورد استفاده قرار می گیرد.

۳ راه کار تشخیص بهترین نمک

حالا که با تفاوت نمک صنعتی و خوراکی آشنا شدید می دانید که با توجه به کاربردهای فراوان و طیف گسترده، نمک های صنعتی رابطه تنگاتنگ و نزدیکی با نمک خوراکی دارند چرا که در مصارف متعددی مورد استفاده قرار می گیرند که به صورت مستقیم بر سلامت انسان تاثیر گذار هستند. استفاده رایج آن‌ها در گندزدایی، تولید پنیر، صنعت طیور، شیلا،ت نمک سود نمودن گوشت ها و پروتئین، بسته بندی اغذیه و… همگی دال بر این موضوع هستند که خلوص بالای نمک صنعتی موجب گردیده جای هیچ شبهه‌ای در این زمینه باقی نماند. در نهایت می‌توان گفت اصلی‌ترین فاکتور انتخاب نمک، چه نمک طعام و چه نمک صنعتی میزان خلوص آن محصول است. پس در تهیه انواع نمک صنعتی همواره باید دقت نمود که:

 • تولید کننده ی آن کیست؟
 • از چه روشی تولید گردیده؟
 • توسط چه شیوه هایی توزیع می گردد؟

در مقالات بعدی به شرح مفصل انواع نمک صنعتی و کاربرد هر کدام در صنایع اشاره خواهیم نمود از آن جایی که ترکیبات شیمیایی و نحوه تولید این دسته از محصولات حائز اهمیت است همواره باید دقت نمود که نمک مناسبی را با توجه به نوع مصرف خود انتخاب نمایید. به منظور دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر با مشاورین شرکت میعاد بازرگانی رازی تولیدکننده نمک‌های صنعتی در تماس باشید.