در سالیان دور افراد نمک را از طریق دریا و یا معادن سنگ نمک استخراج و از آن استفاده می‌کردند. با گذشت زمان برای استفاده در مصارف مختلف، اندازه‌های مختلفی از نمک‌ دانه بندی شده را نیاز داشتند که این‌کار یعنی دانه بندی نمک صنعتی به صورت دستی در وقت و زمان زیاد انجام می‌شد و در آخر اندازه‌ها غیراستاندارد بود!

اندازه‌های محدودی از دانه بندی نمک صنعتی در سراسر جهان وجود داشت. اما امروزه به کمک دستگاه‌های پیشرفته و سرند‌، آن‌ها را به اندازه و سایزهای مختلف تقسیم و در مصارف مختلف استفاده می‌کنند. اگر چه در مقاله انواع نمک صنعتی سعی کردیم تمام توضیحات را خدمت شما ارائه دهیم اما با این حال در این مطلب از میعاد بازرگانان رازی تصمیم گرفتیم کمی بیشتر درباره نمک‌های دانه‌بندی شده صحبت کنیم.

دانه بندی نمک صنعتی

سنگ نمک یا هالیت توسط معادن اطراف شهرستان گرمسار واقع در استان سمنان استخراج می‌شود. فرمول شیمیایی این نمک NaCl است که معمولا مقدار کمی ناخالصی در آن دیده می‌شود. نمک دریا نسبت به این نمک موجود در معادن ناخالصی بیشتری دارد که تقریبا می‌توان گفت استفاده از آن درست نیست. سنگ ها بعد از استخراج به دانه بندی نیاز دارند.

نمک دانه‌بندی شده چیست؟

نمک صنعتی معمولا از معادن سنگ نمک استخراج و توسط دستگاه سنگ‌شکن به قطعات مختلفی شکسته می‌شود و سپس به کمک سرند‌ها و دستگاه‌های پیشرفته به دانه‌ بندی کوچک‌تر تقسیم می‌شود که به آن نمک دانه‌بندی شده گویند. دانه بندی نمک صنعتی از روش های مرسوم امروزی می باشد.

نمک دانه بندی شده

انواع دانه‌بندی نمک صنعتی

نمک صنعتی در اندازه و سایزهای مختلف وجود دارد اما در دنیای امروز به کمک دستگاه‌های مدرن و با توجه به نیاز کاربران در سایزهای مختلف تقسیم بندی می شود.
با دانه بندی نمک صنعتی در مصارف و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد از جمله:

 • نمک شیلاتی(کراشری): یکی از درشت‌ترین نمک‌های دانه‌بندی صنعتی، نمک شیلاتی هست که اندازه آن معمولا از ۲ میلی‌متر به بالا می باشد.
 • نمک صدفی(مش ۱۲۰ یا ۱۳۰): این نمک یکی از ریزترین نمک‌های صنعتی و قبل از نمک پودری قرار دارد. اندازه این نمک معمولا بین ۰٫۸ تا ۱٫۲ میلی‌متر است.
 • نمک شکری(حفاری): اندازه نمک حفاری بین ۱٫۲ تا ۲ میلی‌متر که معمولا در صنایع مختلف به‌خصوص صنایع نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • نمک پودری: ریزترین دانه‌بندی نمک متعلق به این نوع است.

نمک دانه بندی شده

تا به اینجا با اندازه و سایزهای نمک‌های صنعتی دانه‌بندی شده تا حدی آشنا شدید. اما در ادامه قبل از پرداختن به موضوعات دیگر، می‌خواهیم کمی بیشتر درمورد انواع نمک صنعتی و کاربرد‌های آن صحبت کنیم.

نمک شیلاتی

درشت‌ترین دانه‌های نمک در بین انواع نمک صنعتی به نمک شیلاتی اختصاص پیدا کرده‌ است. این نمک در صنایع زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از اصلی‌ترین استفاده‌های آن در صنعت شیلات و گندزدایی می باشد. علت نامگذاری آن نیز دقیقا همین مورد است.

کاربرد نمک شیلاتی
 • استفاده در صنعت ماهیگیری و شیلات
 • تصفیه آب
 • تولید پنیر لیقوان
 • تهیه زیتون
 • صنایع مختلف مانند چرم‌سازی
 • درمان بیماری ماهی‌ها

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌شود مقاله نمک شیلاتی را مطالعه کنید.

نمک شکری

شباهت زیاد این نوع نمک به دانه‌های شکر باعث نام‌گذاری این نمک به نمک شکری شده است. این نمک به نمک حفاری نیز معروف هست که بیشترین استفاده آن در صنایع حفاری برای تولید نفت و گاز می باشد. این نمک معمولا به‌صورت ریز، درشت یا مخلوط نیز به مصرف‌کنندگان ارائه می‌شود.

کاربرد نمک شکری
 • صنعت نفت
 • کاربرد در دام‌داری‌ها
 • کاربرد در صنایع نساجی و پتروشیمی

اگر می‌خواهید درمورد این نمک بیشتر بدانید مقاله نمک شکری را حتما بخوانید.

نمک صدفی

این نمک شباهت بسیار زیادی به نمک خوراکی و دانه‌های مروارید دارد. کریستال‌های نمک صدفی شفافیت زیادی دارند به همین دلیل نام‌ آن، نمک صدفی است. البته این نمک هم مثل سایر نمک‌ها نام دیگری تحت عنوان نمک ۱۲۰ یا ۱۳۰ دارد.

مصارف نمک صدفی
 • استفاده برای سلامت دام
 • کاربرد در صنایع شوینده
 • صنعت لبنیات
 • گندزدایی آب

توصیه می‌شود برای شناخت بیشتر این نمک مقاله نمک صدفی را مطالعه کنید.

نمک پودری

ریزترین نوع در یبن دانه بندی نمک صنعتی به نمک پودری می‌رسد. این نمک دانه‌های کریستال مانند ندارد. نمک پودری و صدفی در معرض رطوبت هوا قرار می‌گیرند خصوصا در فصل‌هایی که بارش باران بسیار زیاد هست.

استفاده از نمک پودری
 • صنعت اسیدسازی
 • دباغی
 • تصفیه
 • تولید غذای دام

نمک نرم صنعتی کاربرد‌های دیگری نیز دارد توصیه می‌کنیم مقاله نمک پودری را از دست ندهید.

 دانه بندی نمک صنعتی

نمک صنعتی چه‌طور بدست می‌آید؟

یکی از سوالاتی که اغلب برای مشتریان پیش می‌آید، این است که تهیه نمک صنعتی چگونه صورت می گیرد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم در ابتدا افرادی با دستگاه‌ و ماشین‌های بزرگ سنگ شکن به معادن سنگ نمک خوب و باکیفیت بالا همچون معادن گرمسار مراجعه می‌کنند و با کمک این دستگاه‌ها، قطعات بزرگ سنگ نمک را به قطعات کوچک‌تر خرد می‌کنند.
حالا نوبت این است که این قطعات شکسته شده توسط ماشین‌ها به کارخانه منتقل و به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم شوند. در نهایت به کمک سرندها، دانه‌بندی می‌شوند. این کار اصطلاحا دانه بندی نمک صنعتی نام دارد. بعد از دانه‌بندی شدن، برای فروش بسته‌بندی می‌شوند.

اما یک نکته: شرکت میعاد بازرگانان رازی در فصول مرطوب نمک استخراج شده خود را به کارخانه منتقل نموده و به کمک دستگاه‌های خاصی رطوبت موجود در نمک‌های دانه‌بندی شده را می‌گیرند تا باکیفیت بهتری به دست مصرف‌کنندگان برسد.

جالب است بدانید نمک خرد شده در تمامی شرکت‌ها معمولا از اندازه ۰ تا ۵ میلی‌متر و یا حتی گاهی تا ۱۰ میلی‌متر نیز تولید شده است.

شکستن قطعات سنگ نمک به‌صورت دستی

گاها دانه بندی نمک صنعتی به صورت سنتی یا دستی نیز صورت می گیرد. برای این منظور کافی است برای مدت زمان طولانی آن را درون آب قرار دهید و بعد از شکسته شدن از آن استفاده کنید.

دانه بندی نمک صنعتی

نمک دانه بندی شده میعاد بازرگانان رازی

سنگ نمک دانه‌بندی شده از طریق معادن سنگ نمک موجود در شهرستان گرمسار استخراج و با توجه به نیاز کاربران به اندازه و سایز‌های مختلفی تقسیم می‌شود. برای تهیه نمک صنعتی دانه‌بندی شده کافی است با یکی از شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

۰۲۳۳۴۵۵۷۱۷۰ – ۰۹۱۲۴۳۱۲۴۰۷ -۰۹۱۲۰۵۴۳۷۲۷