سنگ نمک

سنگ نمک

موارد کاربرد سنگ نمک:

 • دامداري ها
 • مواد اوليه انواع كارخانجات
 • صنايع روغن گيري
 • صنایع جرم گيري
 • اسيد سازی
 • خاك نمك جاده ای  و ضديخ سازی ها
 • و…

وزن بسته بندی ها: ۵۰ و ۱۰۰۰ کیلوگرمی

خرید سنگ نمک

اجازه دهید قبل از اینکه سنگ‌های نمک موجود در میعاد بازرگانان رازی را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم، توضیحاتی کوتاه درباره سنگ نمک و کاربرد‌های آن ارائه کنیم.

همانطور که در مطالب قبلی عرض کردیم سنگ نمک که با نام هالیت نیز شناخته می‌شود از کلرید سدیم (با فرمول شیمایی NaCl) تشکیل شده است. این ماده معمولا بدون رنگ یا سفید رنگ است. اما با توجه به نوع و مقدار ناخالصی که در آن وارد می‌شود، می‌تواند به رنگ‌های دیگری نیز مشاهده شود.

کیفیت سنگ نمک

سنگ نمک ممکن است دارای ناخالصی‌های متفاوتی باشد. سنگ نمکی از کیفیت بالاتری برخوردار است که مقدار ناخالصی کمتری در آن وجود داشته باشد. سنگ‌های نمک موجود در شرکت میعاد بازرگانان رازی، از بزرگترین معدن خاورمیانه با بروزترین و پیشرفته‌ترین امکانات استخراج شده و سنگ نمک استخراج شده، خلوص بالای ۹۸ درصد دارد.

کاربرد‌های سنگ نمک

این ماده با توجه به خلوص آن برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ادامه همین مطلب به آن خواهیم پرداخت.

 • دامداری‌ها
 • مواد اولیه انواع کارخانجات نمک
 • استفاده در صنایع تولید سود سوزآور و کلر
 • صنایع دباغی و نساجی
 • اسید سازی
 • خاک نمک جاده‌ای
 • استفاده به عنوان گل حفاری به عنوان افزایش پایداری
 • تولید آلومینیم
 • تولید لاستیک
 • در صنایع تولید شوینده‌ها و همچنین در صابون سازی
 • احیا رزین و سختی‌گیری در بویلر‌ها
 • مصارف درمانی و خوراکی

سنگ نمک را از کجا بخریم

 1. سنگ نمک دامی

استفاده از سنگ نمک برای گاو یا دیگر دام‌ها خواص دارویی بسیار شگفت انگیزی دارد. لیسیدن آن توسط گاو یا دیگر دام‌ها باعث از بین رفتن میکروب‌های موجود در دهانه معده و بهبود عمکرد دستگاه گوارش دام می‌شود. از جمله خواص سنگ نمک برای دام‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. تقویت سیستم عصبی و هورمونی
 2. بهبود در جذب اسید‌های آمینه توسط دام
 3. بهبود عملکرد ماهیچه‌های داخلی مانند ماهیچه‌های قلب
 4. تنظیم حجم مایعات موجود در بدن دام

سنگ دارای عناصر منیزیم، کلسیم، پتاسیم می‌باشد که برای دام بسیار مفید است. اما با تصفیه آن و تبدیل آن به نمک خوراکی بیشتر این عناصر از بین می‌رود. برای همین برای تغذیه دام‌ها بجای نمک خوراکی از سنگ نمک دامی استفاده می‌کنند.

 1. مواد اولیه انواع کارخانجات نمک

پس از استخراج سنگ نمک از معادن نمک، آن‌ها را جهت خرد کردن به کارخانه‌های نمک ارسال می‌کنند. در کاخانه سنگ‌های نمک را درون دستگاه به نام سنگ شکن ریخته تا خرده شده و به قطعات بسیار ریز تبدیل شوند. سپس سنگ‌های خرد شده بر اساس اندازه قطعات آن مش‌بندی می‌شوند. بر اساس اندازه قطعات سنگ نمک به ترتیب از بزرگترین قطعه به نمک‌ شیلاتی، نمک شکری، نمک صدفی و نمک پودری تقسیم‌بندی شده و برای ارسال به مشتریان بر اساس نیاز بسته‌بندی می‌شوند.

تولید نمک خوراکی در کارخانه‌های نمک به طور خلاصه شامل مراحل زیر است.

 • سنگ نمک را خرد کرده و یا به طور مستقیم از نمک‌های تبخیری و حل نمودن آن در آب خالص محلولی اشباع نمک ایجاد می‌کنند.
 • با اضافه کردن مواد شیمایی، باعث رسوب کلسیم و منزیم می‌شوند.
 • برای حذف ذرات کوچکتر از ۳۰ میکرون، محلول آب و نمک را از فیلتر‌های شنی عبور می‌دهند.
 • با تبخیر محلول اشباع نمک، بلور‌های خالص نمک را تولید می‌کنند.
 • در این مرحله است که برای بار آخر بلور‌ها در سانتریفیوژ شستشو داده شده و ید به آن اضافه می‌گردد.
 • در آخر با استفاده از خشک کن کریستال‌های نمک را خشک کرده و به سیلو‌ها برای ذخیره کردن منتقل می‌کنند.

خواص سنگ نمک

جالب است بدانید که بعضی از سنگ‌های نمک را به عنوان نمک‌ خوراکی نیز مورد استفاده قرار می‌دهند، زیرا مملوء از مواد معدنی مفید برای بدن بوده و همچنین مشکلاتی که نمک‌های تصفیه شده برای بدن ایجاد می‌کنند را ندارد.

 1. صنایع دباغی و چرم سازی

یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین موادی که در صنعت دباغی و چرم‌سازی استفاده می‌شود نمک است. به طوری که در مراحل مختلف دباغی شاهد استفاده از نمک هستیم.

 1. استفاده از نمک در اسید سازی

در صنعت اسید سازی برای تولید اسید هیدروکلریدریک به مقدار زیادی استفاده می‌شود. این اسید قوی در صنایع مختلف از جمله تمیزکننده‌ها، جرم‌گیر‌ها، صنعت ساختمان سازی و بسیاری دیگر از صنایع کاربرد دارد.

 1. نمک جاده

از نمک جاده برای ذوب کردن یخ سطح جاده‌ها استفاده می‌شود.

 1. استفاده از نمک در حفاری

نمک در صنعت حفاری برای افزایش تراکم گل و خاک و  پایداری در محیط حفاری و همچنین کاهش اصطکاک و خنک کننده سر مته و روانکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 1. تولید آلومنیوم

در صنایع آلومینیوم سازی، برای تولید شمش آلومینیوم از الکترولیز نمک مذاب استفاده می‌کنند.

 1. نمک در صنعت شوینده‌ها

استفاده از نمک در صنعت شوینده‌ها به عنوان پرکننده و غلیظ کننده و همچنین افزایش قدرت تمیز کنندگی در آب‌های سنگین و سبک می‌باشد.

 1. استفاده از نمک در احیا رزین

برای کاهش سختی آب و جدا سازی عناصر سخت کننده آب (کلسیم و منزیم) از دستگاهی بنام دستگاه‌های سختی‌گیر رزینی استفاده می‌شود. متاسفانه ظرفیت رزین‌های این دستگاه‌ها نامحدود نیست و بعد از مدتی اشباع می‌شوند و نیاز به احیا مجدد دارند. برای احیا مجدد رزین‌ها از نمک استفاده می‌کنند.

برای احیا رزین نباید از نمک‌های ید دار استفاده کنید. بهترین نمک مصرفی برای سختی‌گیری و احیا رزین از آن استفاده کرد، سنگ نمک می‌باشد که از خلوص بالایی نیز برخوردار باشد.

برای مطالعه بیشتر در این باره می‌توانید به مطلب نمک احیای رزین و سختی گیر در بویلر مراجعه بفرمایید.

 1. مصارف درمانی و خوراکی سنگ نمک

جالب است بدانید که در گذشته از سنگ نمک به عنوان یک خوراکی ضد عفونی کننده‌ استفاده می‌کردند. افراد قبل از شروع وعده غذایی، قطعه کوچکی از سنگ را قورت داده تا به پاکسازی مری و دهانه ورودی معده از میکروب گشته و هم به هضم غذا کمکی کرده باشد.

 ازجمله فواید این ماده ارزشمند می‌توان به بهبود هضم غذا، تنظیم فشار خون، منبع غنی از آهن، درمان میگرن، افزایش سوخت و ساز بدن، افزایش متابولیسم بدن، افزایش ایمنی بدن، بهبود سینوزیت، کمک به خواب راحت، کاهش استرس، تمیز نمود هوای محیط، سالم سازی پوست و غیره اشاره کرد.

خواص درمانی نمک

اما دقت داشته باشید که هر سنگ نمکی مناسب برای مصارف درمانی و خواکی نمی‌باشد. بر اساس آزمایشاتی که بر روی سنگ‌های نمک خوراکی انجام گرفت، در حدود ۹۸ درصد دارای خلوص بوده و سنگ‌های نمکی که درصد خلوص پایین‌تر از ۹۵ درصد دارند به هیچ وجه برای مصارف خوراکی مناسب نمی‌باشند.

سنگ‌های نمک موجود در شرکت میعاد بازرگانان رازی دارای خلاص بالاتر از ۹۸ درصد بوده و گزینه‌ای مناسب برای مصارف خوراکی و درمانی می‌باشند.

سنگ نمک را از کجا تهیه کنیم

سنگ‌های نمک موجود در شرکت از معادن سنگ نمک موجود در شهرستان گرمسار اسخراج شده، و کیفیت عالی و خلوص بالای ۹۸ درصد دارد و با توجه به نیاز مشتریان عزیز در بسته‌بندی‌های مناسب عرضه می‌گردد. برای خرید سنگ نمک مناسب با کار و نیاز خود به راحتی می‌توانید با شماره‌های ارتباطی درج شده در سایت با همکاران ما تماس حاصل بفرمایید.