سلام دوستان؛
امروز در این مطلب از سایت معیاد بازرگانان رازی می‌خواهیم به انواع مصارف نمک صنعتی بپردازیم. اما قبل از آن اجازه دهید توضیحاتی کوتاه درباره اینکه اصلا نمک صنعتی چیست و چه تفاوت‌هایی با نمک خوراکی دارد را خدمت شما عرض کنیم.

در واقع نمک‌های صنعتی و نمک خوراکی از لحاظ ظاهر آنچنان تفاوتی با هم ندارند، اما از نظر نوع کاربرد بسیار با هم متفاوت هستند. به نظر شما چه چیزی باعث تفاوت بین این نمک‌ها شده است؟

پس از استخراج سنگ نمک از معادن، آن‌ها را با توجه به درجه خلوص دسته‌بندی می‌کنند. نمک‌هایی که دارای خلوص بالا هستند برای مصارف خوراکی جدا سازی شده و به منظور تصفیه و پالایش به کارخانه ارسال می‌گردند. آن دسته از نمک‌ها که دارای ناخالصی بوده برای مصارف صنعتی به کار گرفته خواهند شد و به همین دلیل به آن‌ها نمک‌های صنعتی می‌گویند. خلوص نمک صنعتی از ۹۲ تا ۹۸ درصد متغیر است و میزان خلوص نمک خوراکی ۹۹٫۲ درصد می‌باشد. در برخی موارد همچون نمک صنعتی رازی خلوص تا ۹۸ درصد مشاهده می شود.

اما سوال اینجاست که کاربرد نمک‌های صنعتی که داری ناخالصی‌های متفاوتی نیز هستند در چیست؟ مصارف نمک صنعتی چیست؟

مصارف نمک صنعتی

کاربرد های نمک صنعتی

نمک‌های صنعتی به عنوان یکی از مهم ترین محصول‌های تولید شده است که به شدت در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله این صنعت‌ها می‌توان به صنعت چرم سازی و دباغی، صنعت حفاری، احیای رزین و سختی گیری در بویلر، صنعت اسیدسازی، صنعت شوینده، صنعت شیلات، صنعت دام و طیور، گندزدایی آب و در صنعت لبنیات اشاره کرد. در ادامه به تمام کاربرد‌های نمک صنعتی در صنایع مختلف خواهیم پرداخت.

۱- نمک صنعتی در حفاری

یکی از مهم ترین کاربرد‌های نمک در صنعت حفاری می‌توان صنایع نفت را نام برد. نمک با افزایش چگالی خاک اطراف حفاری باعث افزایش کارآمدی و امنیت کار می‌شود. به طور خلاصه از مزیت‌های استفاده از نمک در حفاری می‌توان به افزایش تراکم گل و لای، جلوگیری از ریزش چاه، کنترل فشار، روانکاری و تمیز نگه داشتن در حین حفاری با کاهش اصطکاک، کم کردن حرارت، خنک کننده سر مته اشاره کرد. در حفاری‌ها بیشتر از نمک شکری ۱۱۰ استفاده می‌شود.

۲- نمک در احیای رزین و سختی گیری در بویلر

همان طور که می‌دانید آب دارای املاح مختلفی از جمله آهک، ترکیبات کلسیم، منزیم و آهن است. این ترکیبات از عوامل مهم رسوب در موتورخانه‌ها، لوله‌ها و برج‌های خنک کننده در تاسیسات مختلف صعنتی هستند. از آن جا که رسوب باعث کاهش کارایی و اتلاف انرژی در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی می‌شود باید برای جدا سازی این املاح از آب از دستگاه‌های سختی‌گیری استفاده کرد. دستگاه سختی‌گیر رزینی یکی از انواع دستگاه‌های سختی‌گیری می‌باشد. این دستگاه به دلیل گرفتن سختی آب، به مرور زمان رزین‌های آن اشباع شده و نیاز به احیا مجدد دارند. جهت احیای مجدد رزین‌ها، از نمک استفاده می‌شود.

۳- نمک صنعت اسیدسازی

از جمله مصارف نمک صنعتی کاربرد آن در صنعت اسید سازی می باشد. نمک در صنعت اسید سازی به خصوص در تولید اسید هیدروکلریدریک نقش بسیار مهمی را داراست. در هر دو روش تولید اسید هیدروکلریدریک، نمک به عنوان ماده اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۴- نمک در صنعت شوینده

از دیگر مصارف نمک صنعتی می  توان به کاربردهای مبرم ان در صنعت شوینده ها اشاره نمود. نمک صنعتی در در صنعت شوینده به صورت نمک قلیایی سدیم با ترکیبات سولفات سدیم و کربنات سدیم برای صابون سازی و در شوینده‌های سنتزی به عنوان پراکنده کننده و غلیظ کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. سدیم باعث افزایش سرعت حل شدن مواد شوینده در آب می‌شود. برای افزایش غلظت و چسبندگی صابون مایع نیز از سدیم در کنار کوکونات فنی اسید استفاده می‌کنند. نمک همچنین باعث افزایش خاصیت الکترولیتی محلول شوینده شده و سرعت تمیزکنندگی آن را بیشتر می‌کند.

۵- نمک در صنعت شیلات

نمک در صنعت شیلات کاربرد‌های گسترده‌ای دارد. ازجمله پیشگیری و درمان بیماری‌ها، از بین بردن انگل‌ها، قارچ‌ها و عفونت‌های موجود بر روی پوست، آبشش و تخم ماهی‌ها، کاهش استرس بر روی آبشش ماهی‌ها، کاهش یخ زدگی لوله‌ها، حوضچه‌ها و کنترل جلبک‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمک شیلاتی چیست

۶- نمک در صنعت دام و طیور

برای پیشگیری از بیماری‌های میکروبی و گوارشی در دام‌ها از نمک استفاده ‌می‌شود. نمک در کنار علوفه و غلات به عنوان مکمل به دام‌ها داده می‌شود. نمک باعث بهبود سیستم عصبی و هورمونی دام شده، جذب اسید آمینه را تسهیل و PH خون آن را تنظیم می‌کند. جالب است بدانید که نمک دانه‌بندی شده باعث بهتر شدن طعم علوفه می‌شود، در نتیجه دام غذا و مایعات بیشتری مصرف کرده و این امر به پروار شدن سریعتر آن کمک می‌کند.

۷- نمک در گند زدایی آب

با الکترولیز محلول نمک، مولتی اکسیدانت (کلر، دی اسید کلر، ازن و اکسیژن) تولید می‌شود. در فرایند گند زدایی آب با مولتی اکسیدانت، بخش اعظم گند زدایی توسط ازن و دی اکسید کلر انجام می‌پذیرد و کلر به عنوان گندزدای ثانویه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علت غلظت پایین کلر، کیفیت آب تغییری نکرده و خطر سرطانزایی و مسمویت ناشی از گاز کلر به حداقل ممکن می‌رسد.

۸- نمک در صنعت لبنیات

نمک در صنعت لبنیات به عنوان یک نگهدارنده طبیعی به منظور کنترل رشد کپک‌ها و تخمیر در پنیر و نیز طعم دهنده عالی در فرآورده‌هایی مانند پنیر، کشک، دوغ مورد استفاده می‌گیرد. همچنین برای کاهش PH دوغ از نمک استفاده شده و درنتیجه این عمل باعث کاهش رسوب و دو فاز شدن دوغ در طی نگهداری آن ‌می‌شود. با توجه به مصارف نمک صنعتی در انواع مواد غذایی به صورت غیر مستقیم این گونه می توان اذعان داشت که انتخاب بهترین نوع نمک صنعتی بسیار اهمیت دارد چرا که می تواند بر سلامت انسان تاثیرگذار باشد.

۹- نمک صنعتی در صنعت چرم سازی و دباغی

کاربرد نمک در صنعت چرم سازی و دباغی از اهمیت بالایی برخوردار است. در این صنعت از نمک به منظور نگهداری از پوست و جلوگیری از فساد آن، آب‌گیری، مو زدایی و چربی زدایی و ایجاد نرمی و لطافت در پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمک در چرم سازی

همان طور که مشاهده نمودید نمک در صنایع مختلف از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است. علاوه بر این‌ مواردی که در بالا توضیح داده شد، نمک در صنایع مختلف دیگری همچون صنعت کاغذ سازی، صنعت سرامیک، صنعت لاستیک، صنایع داروسازی، صنعت فلزات، صنایع شیمیایی کاربرد‌های گسترده‌ای دارد. به منظور دریافت مشاوره و همچنین خرید نمک صنعتی با خلوص و کیفیت بالا می توانید با مشاورین مجموعه میعاد بازرگانان رازی در تماس باشید.