نمک نقش مهمی در صنعت اسیدسازی به خصوص تولید اسید هیدروکلریدریک دارد. از نمک اسدی سازی به عنوان ماده اولیه در هر دو روش تولید اسید هیدروکلریدریک استفاده می شود. اسیدها از دیرباز توسط انسان مورد استفاده قرار می گرفتند. برخی از اسیدها مانند سرکه به صورت طبیعی از تخمیر میوه ها و مواد غذایی حاوی قند و نشاسته تولید می شدند. اسیدهای دیگر مانند اسیدسولفوریک و اسیدکلریدریک به وسیله کیمیاگران ایرانی ساخته شدند.

برخی اسیدها از اکسیداسیون آلکان ها بوسیله حرارت در حضور اکسیژن هوا و یون های فلزی تولید می شوند. اسیدها به دو گروه اسیدهای قوی و ضعیف تقسیم بندی می شوند. اسیدهایی نظیر اسید سولفوریک، اسید نیتریک و اسید کلریدریک اسیدهای قوی، و اسید فسفریک، اسید کربنیک، اسید استیک اسیدهای ضعیف می باشند.

 

استفاده از نمک در صنعت اسید سازی

در این مطلب از سایت میعاد بازرگانان رازی مجموعه فروش نمک صنعتی ، قصد داریم در رابطه با مصارف نمک در صنعت اسیدسازی به عبارتی ساده‌تر نمک اسید سازی توضحیاتی را خدمت شما عزیزان عرض نماییم. قبل از آن‌که بحث خود را در رابطه با استفاده از نمک در تولید اسید شروع کنیم، اجازه دهید تا اشاره‌ای کوتاه در رابطه با اسیدها و خواص فیزیکی و اهمیت آن‌ها داشته باشیم.

کاربرد اسیدها در صنعت

اسیدها کاربرد فراوانی در صنعت دارند. رسوب زدایی لوله ها و بویلرها، تمیزکاری و اسیدشویی ورق های سیاه فلزی، تولید کود شیمیایی، تولید شوینده ها، مواد بهداشتی و عطرسازی، کاربردهای پزشکی و داروسازی، صنایع تولید چسب و رنگ، پرداخت چرم و صنایع نساجی، صنایع غذایی شامل نوشیدنی ها، کنسروها، ترشی ها و تصفیه آب از جمله کاربرد اسیدها می باشند.

نمک در صنعت اسیدسازی

روش ساخت هیدروکلریک اسید

از نمک اسید سازی در تولید اسید کلریدریک استفاده می شود. اسید کلریدریک یک اسید معدنی بسیار خورنده و اسیدی با کاربردهای صنعتی پایه و فراوان می باشد. اسید کلریدریک محلولی بی رنگ با بوی تند و خطرناک است از هوا سنگین تر و به آسانی تبدیل به مایع می شود. راه به صرفه تولید این گاز حرارت دادن مخلوط اسید سولفوریک (ویتریول) با غلظت ۹۸%، با نمک اسید سازی (کلرید سدیم) پودری، در راکتور مانهایم تا ۱۵۰ درجه سانتی گراد می باشد. گاز هیدروژن کلرید HCL از بالای راکتور خارج شده و توسط لوله به برج های جذب هدایت می‌شود و جذب کلرید هیدروژن در آب سرد انجام می‌شود. این اسید با حل کردن گاز هیدروژن کلرید HCL در آب نیز تهیه می شود.

تکنیک تولید اسید کلریدریک

هیدروژن کلرید مورد نیاز از ترکیب گازهای کلر و هیدروژن به دست می آید. گاز کلر مورد نیاز این ترکیب از الکترولیز نمک بدست می آید. هنگامی از این روش استفاده می‌شود که اسید خالصی برای صنایع دارو و غذایی مورد نیاز باشد. در این روش ابتدا محلول نمک الکترولیز می‌گردد تا گازکلر خالص Cl2 و سدیم هیدروکسید و هیدروژن بدست آید. سپس کلر خالص می‌تواند مجددا با هیدروژن ترکیب شده و هیدروکلریک خالص بدست آید، سپس گاز HCl  آزاد شده در آب جذب می‌شود.

نمک اسید سازی

 • به صورت کلی اسید به ماده‌ای اطلاق می‌شود که محلول آن در آب طعمی ترش و خاصیت خورندگی بالایی دارد، رنگ کاغذ لیتموس را به سرخ تغییر دهد و نیز می‌تواند با باز‌ها و فلزاتی چون آهن وارد واکنش شود. اسیدها دارای PH کمتر از ۷ می‌باشند.
 • اسیدها در طول زندگی بشر برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. برخی از اسیدها به صورت طبیعی از تخمیر میوه‌ها و مواد غذایی حاوی قند و نشاسته تولید شده و برخی دیگر از آن‌ها مانند اسید سولفوریک، اسید کلریدریک و اسید نیتریک توسط کیمیاگران مختلف تولید شده‌اند.
 • اسید‌ها را از نظر قدرت خورندگی به دو گروه اسید‌ها قوی و اسید‌های ضعیف تقسیم‌بندی می‌کنند.

از جمله اسید‌های قوی می‌توان به موارد زیر شاره نمود:

 1. اسید سولفوریک
 2. اسید نیتریک
 3. اسید کلریدریک

و ازجمله اسیدهای ضعیف می‌توان به اسید فسفریک، اسید کربنیک، اسید استیک اشاره کرد.

کاربرد اسید کلریدریک

اسیدها با توجه به ساختار خود در زمینه‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. ممکن است یک اسید برای طعم‌دهی به غذا‌ها و اسیدی دیگر مانند آسپرین برای درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال اسید کلریدریک که به جوهر نمک نیز مشهور است در بسیاری از صنایع کاربر‌های زیادی دارد. از  مهمترین کاربرد‌های اسید کلریدریک می‌توان به:

 1. تمیز کننده‌ها و پاک کننده‌های خانگی و صنعتی
 2. جرمگیری کاشی و سرامیک
 3. از بین بردن رسوب در بویلرها
 4. صنعت ساختمان سازی
 5. اسیدی کردن چاه‌های نفتی
 6. چرم سازی
 7. خنثی سازی ترکیبات آلکالین
 8. تولید انواع ترکیبات غیر آلی مانند کلرید آهن و پلی آلومینیوم کلراید.
 9. تولید ترکیبات آلی مانند ونیل کلراید و دی کلرواتان.
 10. کنترل PH و خنثی سازی
 11. تهیه اتیلن دی کلراید
 12. احیا اوره
 13. بیشتر واکنش‌های شیمیایی هیدورکلریک اسید به عنوان مواد تشکیل دهنده غذا، و افزودنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 14. اسیدشویی فولاد: هیدروکلریک اسید در بیشتر فرآیندهای پالایش فلزات به کار می‌رود. یکی از مهمترین کاربرد‌های هیدروکلریک در اسید شویی فولاد بوده که برای از بین بردن زنگ یا اکسید‌های آهن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همانطور که مشاهده می‌کنید اسید کلریدریک کاربرد‌های فراوانی در صنایع مختلف دارد. جالب است بدانید که این اسید پر کاربرد از نمک طعام در طی واکنش‌های مختلف که در ادامه خدمت شما عزیزان عرض خواهیم کرد به وجود آمده است.  قبل از آن‌که به چگونگی تولید اسید کلریدریک توسط نمک بپردازیم، اجازه دهید تا توضیحی کوتاه از این اسید پرکاربرد خدمت شما عزیزان عرض نماییم.

خط تولید اسید کلریدریک (جوهر نمک)

اسید کلریدریک یا هیدروکلریک اسید که به جوهر نمک نیز مشهور است، محلولی شفاف و بی‌رنگ بوده و بویی بسیار تند دارد. اسیدی بسیار قوی و خورنده است که در دسته اسیدهای معدنی جای می‌گیرد. گاز اسید کلریدریک بی رنگ، با بوی تند و طعمی اسیدی است. این گاز از هوا سنگین تر ‌بوده و به آسانی به مایع تغیر فاز می‌دهد. در تولید اسید کلریدریک به وفور از نمک استفاده می‌شود.

برای آن‌که از نقش نمک در تولید اسید کلریدریک مطلع گردید، در این مقاله همراه ما باشید.

استفاده از نمک در تولید اسید کلریدریک

اسید کلریدریک معمولا با دو روش کلی از نمک اسید سازی تولید می‌گردد:

 1. الکترولیز نمک طعام (کلرید سدیم)

 اسید کلریدریک معمولا به عنوان محصول جانبی محصولات شیمیایی دیگر در مقیاس بزرگتر تولید می‌شود. به عنوان مثال با الکترولیز محلول نمک، گاز کلر یا Cl2، سدیم هیدروکسید و هیدروژن تولید می‌گردد. در مرحله بعدی واکنش مجددا کلر با هیدروژن ترکیب شده و هیدروکلریک اسید خالص بوجود می‌آید، سپس گاز هیدروکلریک که در طی این فرایند تولید شده بود در آب جذب می‌شود. این روش تولید هیدروکلریک اسید بسیار گرمازا است و تنها زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به اسیدی بسیار خالص برای مواد غذایی یا صنایع دارویی احتیاج داشته باشند.

 1. روش راکتورهای مانهایم

نمک اسید سازی و اسید سولفریک به عنوان مواد اولیه در تولید اسید کلریدریک به روش راکتورهای مانهایم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این روش اسید سولفریک با غلظت ۹۸ درصد در تانک‌هایی ذخیره و توسط خطوطی اولیه به پیامانه‌های اندازه‌گیری پمپ شده و از آنجا نیز به محل واکنش منتقل می‌گردد. نمک طعام نیز به صورت پودر در یک انبار پوشیده نگهداری شده و توسط نوار نقاله به سیلوی تغذیه وارد می‌شود و از آنجا نیز به واسطه نوار حلزونی که در زیر سیلو جای دارد به راکتور فرستاده می‌شود. دمای درون راکتور به ۱۵۰ درجه سانتی گراد می‌رسد و واکنش در طی دو مرحله انجام می‌پذیرد.

H2SO4+NaCl→ NaHSO4+HCl

NaHSO4+NaCl→ Na2SO4+HCl

کاربرد اسید سولفوریک در شوینده

بعد از اتمام واکنش‌ها، سولفات سدیم مذاب و سایر ناخالصی‌های تولید شده از بخش انتهایی راکتور و گاز هیدروژن کلرید از بالای راکتور توسط لوله‌های پلی اتیلن به برج‌های جذب هدایت می‌شود. جذب کلرید هیدروژن در آب بسیار گرمازا است. جذب می‌تواند به دو صورت ایزوترمال یا آدیاباتیک صورت گیرد، که در روش اول از سیستم جذب آب سرد و در روش دوم با استفاده از برج‌ها آکنه صورت می‌گیرد.

البته می‌توان از هر دو روش به صورت همزمان نیز استفاده کرد. در این روش از دو برج به صورت سری استفاده می‌کنند که گاز هیدروژن کلریدی که از بالای راکتور خارج شده است از پایین برج اول وارد شده و مازاد آن از بالای برج اول خارج و به سمت پایین برج دوم هدایت می‌شود. همچنین برای آن که از آلوده شدن محیط جلوگیری کنند، گاز خروجی از بالای برج دوم را به مخزن قلیایی منتقل کرده تا PH آن خنثی گردد.

همانطور که مشاهده کردید، اسید کلریدریک که در بسیاری از صنایع مختلف و حتی در منزل که به عنوان شوینده مورد استفاده قرار می‌دهید از نمک اسید سازی با استفاده از روش‌هایی که در بالا گفته شد تولید شده است. نمک جزء جدا نشدنی از زندگی انسان‌ها بوده و ما در این مطلب بخشی بسیار اندک از اهمیت آن را برای شما عزیزان بیان کردیم.

فروش نمک اسید سازی شرکت میعادبازرگانان رازی

نمک اسید سازی شرکت میعاد بازرگانان رازی به اشکال نمک پودری، نمک شکری و سنگ نمک، در کیسه‎های ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۴۰، ۵۰ و ۱۰۰۰ کیلوگرمی خدمت شما مشتری عزیز ارائه می‎گردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و قیمت نمک اسید سازی هم اکنون با ما تماس بگیرید.

۰۲۳۳۴۵۵۷۱۷۰ – ۰۹۱۲۴۳۱۲۴۰۷ -۰۹۱۲۰۵۴۳۷۲۷