نمک سختی‎گیر بانام نمک بویلر یا نمک احیای رزین نیز شناخته می‎شود. این نمک جهت احیای رزین سختی‎گیرهای رزینی سدیمی مورد استفاده قرار می‎گیرد. نمک در مخزن آب نمک (تانک نمک) دستگاه سختی‎گیر ریخته می‎شود. بدلیل گرفتن سختی آب توسط دستگاه سختی‎گیر، به مرور زمان رزین‎ها اشباع می‎شوند و نیاز به احیا دارند. جهت احیای رزین ها، از نمک استفاده می‎کنند.

نمک سختی گیر آب

در مطالب گذشته در رابطه با کاربردهای نمک در صنایع مختلف از جمله دباغی، اسیدسازی، حفاری و غیره توضیحاتی خدمت شما عزیزان عرض کردیم. امروز نیز در این مطلب از سایت میعاد بازرگانان رازی مجموعه خرید نمک صنعتی قصد داریم به کاربرد نمک در احیای رزین و سختی‌گیری در بویلر خدمت شما عزیزان توضیحاتی را عرض نماییم.

آب دارای املاح آهکی، ترکیبات کلسیم و منیزیم و آهن می‎باشد. این ترکیبات در طولانی مدت باعث ایجاد رسوب در بویلرهای آب گرم موتورخانه‎ها، لوله‎ها و برج‎های خنک کننده در تأسیسات صنعتی می‎شوند. رسوبات باعث کاهش راندمان و افزایش تلفات در سیستم‎های گرمایش و سرمایش می‎شوند.

از عوامل سختی آب، ترکیبات کلسیم و منیزیم (کربنات کلسیم و کربنات منیزیمی) موجود در آب می‎باشند. جهت جداسازی این ترکیبات از آب از دستگاه‎های سختی‎گیر استفاده می‎شود یکی از انواع دستگاه‎های سختی‎گیر، دستگاه سختی‎گیر رزینی می‎باشد. سختی‎گیرهای رزینی از نوع سدیمی (کربنات سدیم) با جایگزین کردن اتم‎های سدیم با یون‎های کلسیم و منیزیم سختی آب را می‎گیرد و پس از مدتی به صورت دوره‎ای لازم است رزین‎های سختی‎گیر توسط آب نمک احیاء گردد.

نمک احیای رزین سختی گیر

نمک دستگاه سختی گیر

دستگاه سختی گیر دارای دو مخزن است. مخزن اصلی یک استوانه فلزی است. در این مخزن رزین های سختی گیر قرار گرفته است. رزین ها با کلیسم و منیزیم محلول در آب ترکیب شده، آن ها را با سدیم تعویض کرده و از آب جدا می نماید. رزین ها پس از مدتی بدلیل اشباع، کارکرد خود را از دست می‎دهند. پس لازم است دوباره احیا شوند تا خاصیت سختی گیری خود را باز یابند. این کار با شستشوی رزین توسط محلول نمک (کلر و سدیم) موجود در تانک نمک انجام می‎شود.

استفاده از نمک در احیای رزین و سختی‌گیر در بویلر

معمولا آب در خود ترکیبات کلسیم و منیزیم (کربنات کلسیم و کربنات منیزیمی) را به همراه دارد. وجود ترکیبات کلسیم و منیزیم در آب باعث سختی آن می‌شود، به این نوع آب، آب سخت نیز گویند. این ترکیبات به مرور زمان در بویلرهای آب گرم موتورخانه‌ها، لوله‌ها و برج‌های خنک کننده در تاسیسات صنعتی رسوب کرده و علاوه بر کاهش بازدهی و افزایش اتلاف انرژی در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی باعث افزایش هزینه در صنایع می‌شود. همچنین آب سخت در صنایع نساجی و رنگرزی موجب کاهش کیفیت رنگ می‌شود. به همین دلیل باید برای جداسازی این املاح و کاهش سختی آب تدابیری اندیشید.

معمولا برای جداسازی ترکیبات کلسیم و منیزیم و کاهش سختی آب از دستگاه‌های سختی‌گیری استفاده می‌‌کنند. یکی از دستگاه‌هایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستگاه سختی گیری رزینی نام دارد که با تبادل یونی سدیم باعث نرم شدن آب می‌شود. بعد از جدا سازی عوامل سختی آب (کلسیم، منیزیم)، آب نرم خروجی در موارد زیر بسیار کاربرد دارد.

 1. برج‌های خنک کننده آبی
 2. بویلر و رآکتور‌ها در مبدل‌های حرارتی
 3. تغذیه دیگ‌های بخار
 4. تصفیه آب آشامیدنی
 5. سیستم‌های دیونیزه و اسمز معکوس
 6. تصفیه فاضلاب
 7. سیستم‌های سرد کننده
 8. خشکشویی
 9. رستوران‌ها
 10. و سایر مصارف صنعتی

فروش نمک سختی گیر 

نحوه محاسبه ظرفیت سختی گیر

متاسفانه ظرفیت رزین‌ها نامحدود نمی‌باشد و به همین دلیل دستگاه‌های سختی‌گیری رزینی به دلیل گرفتن سختی آب، بعد از مدتی رزین‌های آن اشباع شده و نیاز به احیا مجدد دارند. احیا مجدد رزین‌ها با استفاده از محلول غلیظی از آب و نمک در سختی‌گیر یا همان نمک احیای رزین انجام می‌شود. برای آنکه با فرایند سختی‌گیری رزینی و چگونه نقش نمک در احیای رزین بیشتر آشنا شوید اجازه دهید تا توضیحاتی در این رابطه خدمت شما عزیزان عرض نماییم.

مصرف نمک احیای رزین

به طور معمول در هنگام احیای مجدد رزین در کنار هر واحد سختی‌گیر رزینی یک مخزن از محلول آب و نمک قرار گرفته است. برای احیای رزین محلول آب و نمک از بخش بالایی مخزن وارد شده و از بستر رزین عبور داده می‌شود. این عمل با توجه به ظرفیت و اندازه مخزن معمولا حداکثر تا ۳۰ دقیقه زمان می‌برد. هنگامی که محلول آب و نمک از بستر رزین عبور می‌کند، یون‌های کلسیم و منیزیم که در مرحله سختی‌گیری توسط رزین جذب شده بوده‌‌اند، از آن آزاد شده و یون سدیم بار دیگر جذب رزین می‌شود. به این ترتیب بار دیگر رزین احیا شده و می‌تواند در سختی‌گیری آب به کار گرفته شود. توجه داشته باشید که عمل احیای رزین بسیار پر اهمیت بوده و رابطه‌ای مستقیم با طول عمر رزین دارد. بهتر است در اولین باری که رزین توسط محلول آب و نمک احیا می‌شود از آب مقطر استفاده شود.

طرز کار سختی گیر رزینی

 1. به منظور گسستن فشردگی رزین‌ها و شستشوی بهتر آن با محلول آب و نمک در ابتدا مخزن رزین را به مدت ۵ دقیقه تحت شتستشوی معکوس قرار می‌دهند. البته ممکن است این فرایند به دلیل ابعاد دستگاه سختی‌گیری و کیفیت آب سیستم تا ۲۰ دقیقه نیز زمان ببرد.
 2. مرحله دوم شامل وارد کردن محلول آب و نمک از بالای مخزن سختی‌گیری و شستشوی کامل رزین‌ها می‌باشد. در این مرحله است که یون‌های کلسیم و منیزیم جذب شده در مرحله سختی‌گیری آب از رزین آزاد شده و به عبارتی رزین مجددا برای عمل سختی‌گیری احیا می‌شود.
 3. در آخر پس از شستشوی رزین‌ها با محلول آب و نمک، نوبت به شستشوی آن با آب می‌‎رسد. شستشور رزین‌ها را تا زمانی که شوری آب به طور کامل از بین نرفته است ادامه می‌دهیم.

برای انتقال محلول آب و نمک به مخزن سختی‌گیری رزینی معمولا از دو روش استفاده می‌کنند.

 1. سیکل بسته (در این مورد شیر اتصال آب به مخزن سختی‌گیری رزینی را باز کرده سپس جای خالی آب توسط محلول آب و نمک پر می‌شود).
 2. مکش آب نمک از مقابل لوله اتصال محلول آب و نمک و ورود به مخزن سختی‌گیری رزینی و احیای رزین.

از چه نمکی باید در احیا رزین استفاده کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که نمک‌های پودری به دلیل داشتن ید به هیچ عنوان توصیه نمی‌شوند. در واقع ید قاتل رزین موجود در سختی‌گیری به شمار می‌آید. البته اگر از نمک پودری بدون ید استفاده شود خطری رزین‌ها را تهدید نمی‌کند.  بهترین نمک مصرفی که می‌توان در سختی‌گیری و احیا رزین از آن استفاده کرد، سنگ نمک می‌باشد که از خلوص بسیار بالایی نیز برخوردار است.

خرید نمک سختی گیر

به طور معمول مقدار نمک مورد استفاده برای هر لیتر رزین حدود ۲۵ کیلوگرم نمک بوده که به صورت محلول آب و نمک ۱۰ درصد برای احیا به مخزن سختی‌گیری رزین وارد می‌شود. افزایش یا کاهش غلظت نمک اثر کمتری دارند و خلوص نمک عامل بسیار مهمی در احیا مناسب رزین کاتیونی در سختی‌گیری می‌باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای احیا رزین کاتیونی در حد امکان از سنگ نمک که درجه خلوص بسیار بالایی دارد استفاده نمایید. احیا رزین‌های آنیونی با سود امکان پذیر است.

همانطور که مشاهده کردید، محلول آب و نمک، یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین اجزا در سختی‌گیری رزینی می‌باشد. بدون استفاده از نمک، رزین توانایی جذب ترکیبات کلسیم و منیزیم را به مرور از دست داده و دیگر قادر به نرم کردن آب سخت نخواهد بود. نمک احیای رزین با احیا مجدد رزین‌های سختی‌گیری آب، امکان فعالیت مجدد رزین را فراهم می‌کند.

فروش سنگ نمک سختی گیر و احیای رزین شرکت میعادبازرگانان رازی

نمک احیای رزین و سختی‎گیر شرکت میعاد بازرگانان رازی به اشکال نمک شیلاتی، نمک صدفی، نمک پودری، نمک شکری در کیسه‎های ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۴۰، ۵۰ و ۱۰۰۰ کیلوگرمی خدمت شما مشتری عزیز ارائه می‎گردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و قیمت نمک احیای رزین و سختی گیر هم اکنون با ما تماس بگیرید.

۰۲۳۳۴۵۵۷۱۷۰ – ۰۹۱۲۴۳۱۲۴۰۷ -۰۹۱۲۰۵۴۳۷۲۷