سلام دوستان؛
همان طور که می‌دانید یکی از کاربردهای اصلی نمک صنعتی، استفاده از آن در صنعت حفاری است که در این مقاله قصد داریم در رابطه با کاربرد نمک در صنعت حفاری بیشتر آشنا شویم. نمک صنعتی از جمله انواع نمکی است که به وفور در بازار مشاهده می‌کنیم و کاربردهای بسیار متنوعی دارد. از جمله موارد مصرف آن می‌توان به شیلات، چرم سازی، دباغی، لبنیات، حفاری و… اشاره نمود. نمک در صنعت حفاری تاریخچه دیرینه‌ای دارد. حفر چاه، حفاری های دریایی و موارد این چنینی نیاز مبرمی به مواد تسهیل بخش پروژه دارند.
نمک یک ماده اساسی و مهم در هنگام حفاری در موادی مانند نفت خام و گاز طبیعی استفاده می‌شود و بسته به تقاضای مشتریان این نوع نمک می‌تواند در وزن‌های مختلف عرضه شود.

کاربرد نمک در صنعت حفاری

نمک در صنعت حفاری

حفاری چاه‌های عمیق با بهبود تکنولوژی حفاری از جمله مایع‌های حفاری مؤثر، امکان‌پذیر است. نمک صنعتی به عنوان بخشی از مایعات حفاری عمدتا در اکتشاف و استخراج نفت و گاز استفاده می‌شود و سهم مهمی در انواع حفاری، روانکاری و خنک‌کننده سر مته دارد و همچنین نمک یک ماده مهم برای پردازش نفت خام یا تصفیه آب طبیعی است.

از کاربردهای نمک در صنعت حفاری می‌توان به صنایع نفت اشاره کرد، در صنایع نفت از نمک برای افزایش تراکم گل و خاک استفاده شده که باعث می‌شود حفاری با دقت بیشتری انجام شود.
نمک علاوه بر اینکه در صنعت نفت و تسهیل حفاری در زمین ضروری است و کاربرد دارد می‌تواند در حفاری دریایی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

نمک در کنترل دستگاه‌های حفاری وابسته به ایجاد گل حفاری به عنوان سیال حفاری استفاده می‌شود، چون در آن از نمک استفاده می‌شود باعث شده نسبت به آب خالص مزیت بیشتری داشته باشد.

قبل از توضیح در رابطه با دیگر کاربردهای نمک در صنعت حفاری نیاز است توضیح کوتاهی درباره‌ی گل حفاری دهیم تا بیشتر متوجه موضوع شوید.

گل حفاری و کاربرد‌های آن

کاربرد نمک در گل حفاری

کاربرد نمک در گل حفاری

گل حفاری به عنوان مایع حفاری شناخته شده است که یک مایع سنگین و چسبنده است و معمولا از آن در حفاری چاه‌های عمیق استفاده می‌شود که از این حفره‌ها معمولا برای استخراج نفت و گاز، نمونه‌گیری هسته‌ای و دلایل دیگر حفاری استفاده می‌شود و گاهی می‌تواند دلیل جدایی ناپذیر فرایند حفاری باشد.

در حفاری دورانی نفت و گاز از نمک حفاری برای افزایش چگالی گل‌ حفاری استفاده می‌شود. حفاری عمدتا به‌وسیله گل‌های پایه آبی با آب شروع می‌شود و با عمیق شدن آن فاز جامدی بیشتری به گل افزوده می‌شود و یا پایه گل تغییر می‌کند.
نمک اشباح شده در سیال حفاری باعث جلوگیری از ریزش چاه و حرکت لایه نمک می‌شود. نمک با تغییر ph سیال و غلظت پلیمرهای موجود در آن، حفاری را کنترل می‌کنند.

از مهم ترین و با اهمیت ترین عملیات در صنعت نفت، حفاری چاه‌های نفت و گاز است و نمک حفاری نقش مهمی در گل حفاری و صنعت حفاری دارد.
از دیگر نقش‌های مهم گل‌حفاری، روان‌کننده‌گی آن است. هم‌چنین حفاری موجب اصطحکاک فراوانی می‌شود که می‌تواند به حفاری یا تشکیل حفاری آسیب برساند و  باعث کاهش اصطحکاک، کاهش گرما حفاری و کاهش خطر عوارض مربوط به اصطحکاک شود.

چاه نفت بسیار عمیق است و برای اینکه قابل استفاده شود باید دیوارها را تقویت و محکم کنید تا از فروریزی چاه جلوگیری کند برای همین از گل حفاری برای استحکام دیواره‌های چاه استفاده می‌کنند.

از گل حفاری برای روانکاری و انتقال قلمه‌های حفاری به سطح نیز استفاده می‌شود.

توجه: در صنعت گل حفاری از نمک شکری استفاده می‌شود که این نمک به اندازه دانه‌های شکر است.

انواع گل حفاری

گل حفاری به دو صورت پایه آبی و نفتی وجود دارد. فاز اصلی حفاری مبتنی بر آب حاوی خاک رس است که با توجه به شرایط حفاری، فاز جامد آن شامل نمک حفاری، سودا، آهک، باریت، بیتونیت (جلوگیری از خوردگی) و … است و این فاز برای حفاری‌های عمیق به صورت عمودی استفاده می‌شود.
اما فاز اصلی گل حفاری نفتی از موادی با استفاده از پالایش نفت مانند گازوئيل و روغن دیزلی تشکیل شده است که با توجه به شرایط، موادی مانند ویسکوزیته به آن اضافه می‌شود. بر خلاف فاز مبتنی بر آب، این فاز برای عمق بیشتر در جهت افقی بهتر عمل می‌کند.

موارد استفاده از نمک در حفاری

 • افزایش تراکم گل‌ولای و خاک
 • حفاری امن‌تر و با دقت‌تر
 • باعث استخراج قطعات بزرگ سنگ نمک از معدن
 • جلوگیری از ریزش چاه
 • صنایع پتروشیمی
 • کنترل فشار
 • اجتناب از آسیب رساندن و محدود کردن خوردگی و تثبیت سنگ
 • روانکاری و تمیز نگه‌داشتن در حین حفاری با کاهش اصطحکاک و گرما
 • کم‌کردن حرارت، خنک‌کننده سر مته و روانکاری

موارد استفاده از گل‌حفاری

 • استحکام دیوار‌های چاه نفت برای جلوگیری از فروریزی
 • روان‌کردن سرمته
 • خنک‌کردن مته و لوله‌های حفاری
 • کنترل فشار زیر زمین
 • تمیزکننده ته چاه
 • جلوگیری از فروریزی چاه
 • کاهش استحکاک مته
 • جلوگیری از خوردگی لوله‌های حفاری
 • قفل نشدن مته

جمع بندی

نمک صنعتی که در صنعت نفت از آن استفاده می شود نمک شکری است. این نمک در صنعت نفت کارایی‌های متفاوتی دارد که یکی از اصلی‌ترین کاربردهای آن استخراج نفت و گاز طبیعی است. در حفاری چاه‌های عمیق از گل حفاری استفاده می‌کنند و امروزه گل‌ حفاری معمولی از باریت و آب تشکیل شده است، البته ممکن است از مواد دیگری به مقدار بسیار کم نیز استفاده کنند.

نمک حفاری شرکت میعاد بازرگانان رازی

شرکت میعاد بازرگانان رازینمک حفاری شرکت میعاد بازرگانان رازی به شکل نمک شکری در کیسه‌های ۲۵، ۳۰، ۴۰، ۵۰، ۱۰۰۰ کیلوگرمی خدمت شما مشتریان عزیز عرضه می‌شود. جهت مشاوره و خرید نمک شکری می‌توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت با شرکت تماس حاصل فرمائید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

موفق باشید…