تقریبا در ۶۰ درصد تولیدات صنعتی از نمک استفاده می‌شود که باعث شده تقاضا مشتریان برای خرید نمک صنعتی با کیفیت و قیمت مناسب روز به روز افزایش یابد. از نمک صنعتی معمولا در صنایع زیادی از جمله صنعت نفت، دارویی، لبنیات، تصفیه آب، اسیدسازی، نمک شوینده ، صنایع چرم‌سازی، صابون، خمیردندان، صنعت شوینده‌ها و موارد دیگر استفاده می‌شود. مبحثی که در این مطلب از میعاد بازرگانان رازی قصد داریم به آن بپردازیم، کاربرد نمک در صنعت مواد شوینده است.
پس همراه ما باشید.

نمک در صنعت مواد ‎شوینده کاربردهای گسترده‎ای دارد. نمک‎های صنعتی به صورت نمک قلیایی سدیم و با ترکیبات سولفات سدیم، کلرور سدیم و کربنات سدیم در صنعت صابون‎سازی و در صنعت شوینده‎های سنتزی، بعنوان پرکننده، غلیظ کننده و… مورد استفاده قرار می‎گیرند. از جمله دغدغه‎های تولیدکنندگان مواد شوینده افزایش قدرت تمیزکنندگی، افزایش حلالیت مواد شوینده در آب‎های سبک و سنگین و به حداقل رسانیدن آلودگی آب می‎باشد.

غلظت دهنده مایع ظرفشویی

ترکیب و نقش نمک در شوینده

در گذشته به کمک آب گرم و با لگد مال کردن، لکه‌های کثیف روی لبا‌س ها را پاک می‌کردند  بعدها باگذشت زمان اولین ماده شوینده با کمک سدیم کربنات و سدیم سیلیکات برای اولین‌ بار تولید شد اما امروزه شوینده های متنوعی در جهان وجود دارد. شوینده‎ها ترکیبی از چند ماده شیمیایی هستند که هرکدام برای وظیفه مشخصی در ترکیب شوینده مورد استفاده قرار می‎گیرند. مواد شوینده‎ها را می‎توان به موارد زیر دسته‎بندی کرد.

 • پاک‎کننده(سورفکتانت)
 • مواد کنترل‎کننده PH  (فسفات)
 • مواد جداکننده چربی (نمک معدنی سدیم)
 • مواد کنترل و تثبیت کف (اسید چرب)
 • کاهش سختی آب
 • سفیدکننده
 • ضدعفونی کننده

نمک شوینده در پاک کننده ها

شوینده‎ها به دو دسته کلی زیر تقسیم‎بندی می‎شوند.

 1. صابون‎ها
 2. شوینده‎های سنتزی

عملکرد شوینده‌ها

عملکرد اصلی مواد شوینده اینگونه است که کشش سطحی بین گریس و آب که تحت عنوان سورفکانت شناخته می‌شود را از بین ‌می‌برد. در صابون چربی‌ها به زنجیر آلکیل می‌چسبند و سر نمکی صابون باعث می‌شود آن‌ها در آب حل شوند اما در مواد شوینده سنتزی چربی‌ها به زنجیره آلکیل چسبیده و گروه سولفونات باعث حل شدن آن‌ها در آب می‌شود.

غلظت دهنده مایع ظرفشویی

کاربرد نمک در شوینده‎های سنتزی

ساختار مواد شوینده سنتزی بصورت زنجیر هیدروکربن متصل به نمک یک اسید محلول در آب می‎باشد. از نمک در شوینده های سنتزی مانند پودر لباسشویی(بعنوان پرکننده)، شامپوها و صابون‎های مایع (بعنوان غلیظ کننده)، سفیدکننده‎ها و ضدعفونی کننده‎ها استفاده می‎شود. سدیم همچنین باعث افزایش سرعت حل شدن مواد شوینده در آب می‎شود. جهت بیشتر نمودن غلظت محلول  افزایش چسبندگی صابون مایع، از سدیم در کنار کوکونات فنی اسید استفاده می‎شود. نمک‎ در شامپوها عامل غلیظ کننده شامپو می‎باشد. نمک خاصیت الکترولیتی محلول شوینده را افزایش داده باعث افزایش سرعت تمیزکنندگی می‎شود.

کاربرد نمک در صنعت صابون‎سازی

 صابون‌ها طی فرآیندی بنام صابونی شدن از چربی و روغن‌های طبیعی، بدست می‎آیند. مولکول صابون از دوسر نمکی و زنجیر آلکیل تشکیل شده‎است. یکی از مواد افزودنی به صابون‎ها نمک می‎باشد. حل شدن نمک در آب باعث خوب کف کردن صابون می‎شود و هرچه صابون خوب کف کند، خاصیت پاک کنندگی صابون افزایش می‎یابد.

ترکیب نمک صنعتی در مواد شوینده

شوینده‌ها ترکیبی از چند ماده شیمیایی هستند که معمولا از یک یا چند سورفکانت تشکیل شده است. دسته‌بندی مواد شوینده می‌تواند به صورت پاک‌کننده (سورفکانت*)، مواد اصلاح کننده PH (فسفات)، کاهش سختی آب، جداکننده چربی (نمک سدیم)، سفیدکننده و ضدعفونی‌ کننده‌ها باشد. مواد شوینده سنتزی برعکس صابون، نسبت به مواد معدنی موجود در سختی آب مانند آهن، منگنز، کلسیم و منیزیم حساسیت کمتری دارند.

ترکیبات شیمیایی صابون

صابون اولین ماده‌ای است که به عنوان شوینده‌ از زمان‌های دور مورد استفاده قرار می‌گرفت. در گذشته صابون‌های مصنوعی معمولا از چربی حیوانی، آب و خاکستر قلیایی چوب ساخته می‌شدند تا تمام لکه‌های چربی و گرد و خاک را از روی لباس‌ها پاک کنند. در سال ۱۷۹۱ یک شیمیدان فرانسوی، فرایند خاکستر سودا یا کربنات سدیم از نمک معمولی را کشف کرد که باعث شد صابون‌های بزرگ تجاری امروزی وارد بازار شوند.  
حال به فرایند تولید صابون می‌پردازیم:

 • ابتدا مخلوطی از چربی حیوانی (حیواناتی مانند گاو و بز) و روغن گیاهی (روغن زیتون، نخل و نارگیل) را با سود سوزآور مخلوط و حرارت می‌دهند.
 • سپس مقدار کمی گلیسیرین جهت نرمی به صابون اضافه کرده البته امروزه چون گلیسیرین ارزش بالاتری نست به صابون دارد مقدارخیلی کمی به صابون اضافه می‌کنند.
 • سپس در آخرین مرحله اسانس، روغن معطر و مواد افزودنی دیگر را اضافه و قالب‌گیری (به‌صورت قالب‌های کوچک و بزرگ) و بسته‌بندی کرده بعد به مراکز فروش ارسال می‌کنند.

نقش نمک شوینده در ساختار صابون

صابون‌ها، نمک‌های فلزی اسید چرب راست  زنجیری هستند که بین ۱۲ تا ۱۸ کربن دارند که از این بین تنها نمک قلیایی مانند سدیم یا پتاسیم  محلول در آب اند. صابون در آب به دلیل مجاورت یون‌های کلسیم و منیزیم رسوب می‌کنند به همین دلیل  در آب سخت از مواد شوینده دیگر استفاده می‌کنند. صابون به دو صورت NaOOCR و یا KOOCR نوشته می‌شود که R نماد گروه آلکیل است.

برای تولید گلیسرول و اسید چرب،در روش‌های جدید برای هیدولیز چربی‌ و روغن‌ از آب در حرارت بالا استفاده می‌شود و سپس اسیدها نسبت به قلیایی‌ها واکنش نشان می‌دهند تا پتاسیم و یا سدیم نمک تشکیل شود. معادله کلی صابون می‌توان به شکل زیر تعریف کرد.

C3H5 + 3NaOH  ۳NaOOCR + C3H5-OH

اما وجود نمک در صابون باعث می‌شود صابون بهتر کف کند و باعث افزایش پاک‌کنندگی گردد. هم‌چنین کیفیت صابون به چربی روغن استفاده شده در آن بستگی دارد که معمولا از روغن مرغوب و بی‌بو استفاده می‌شود.

نمک در صنعت شوینده

نقش نمک طعام در شوینده های مایع

سدیم موجود در نمک باعث افزایش سرعت حل شدن مواد شوینده در آب می‌شود. هم‌چنین از نمک برای غلیظ شدن شامپو استفاده می‌گردد.  وجود نمک در مواد شوینده باعث افزایش خاصیت الکترولیتی محلول شوینده می‌شود و سرعت تمیزی و پاک‌کنندگی را افزایش می‌دهد.

سورفکانت موجود در مواد شوینده چیست؟

وجود سورفکانت در مواد شوینده می‌تواند باعث بهبود توانایی آب در رطوبت، کاهش کشش سطحی آب می‌شود و به تعریفی دیگر  می‌توان گفت انتهای مولکول‌های این ماده آب را  و قسمت دیگر آن خاک و گریس را جذب می‌کند در نتیجه این مولکول به آب کمک می‌کند تا روغن را از روی لباس پاک کند.

تفاوت مواد شوینده سنتزی با صابون

مواد شوینده کیفیت بسیار بالایی برای پاک کردن اجسام از کثیفی و خاک دارا هستند  البته شوینده‌های سنتزی قوی‌تر از صابون است و صابون عمل تمیز کردن در آب‌های با سختی بالا را کاهش می‌دهد در حالی که مواد شوینده از عهده آب با سختی بالا به دلیل وجود سورفکانت بر می‌ایند.

نکات ایمنی هنگام کار با مواد شوینده سنتزی

گاهی اوقات وقتی مواد شوینده‌ای را خریداری می‌کنیم به دستوالعمل و توضیحات روی آن محصول توجه نمی‌کنیم که باعث می‌شود دچار مشکلات زیادی از جمله بیماری تنفسی و مشکلات پوستی می‌شویم. در نتیجه توجه داشته باشید که هنگام خرید یک محصول حتما موارد زیر را رعایت کنید

 • در هنگام کار حتما از دستکش استفاده کنید
 • در فضای بسته با مواد شوینده کار نکنید.
 • توضیحات محصول را حتما بخوانید.
 • هنگام کار از مصرف دخانیات جدا خودداری کنید

همانطور که در این مطلب گفته شد مواد شوینده به دو دسته کلی صابون و شوینده‌های سنتزی تقسیم می‌شود ولی می‌توان به مواد شوینده‌های دیگر از جمله شامپو، صابون مایع، پودر لباسشویی، سفیدکننده و ضدعفونی‌کننده‌ها اشاره کرد.

نمک شوینده شرکت میعادبازرگانان رازی

نمک شوینده شرکت میعاد بازرگانان رازی به صورت نمک شیلاتی ، نمک صدفی ، نمک پودری و نمک شکری در کیسه‌های با کیفیت خوب ۲۰، ۲۵،۳۰، ۴۰، ۵۰ و ۱۰۰ کیلوگرمی به شما مشتریان عزیز ارائه می‌شود. در صورت وجود سوال حتما با یکی از شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت نمک شوینده هم اکنون با ما تماس بگیرید.

۰۲۳۳۴۵۵۷۱۷۰ – ۰۹۱۲۴۳۱۲۴۰۷ -۰۹۱۲۰۵۴۳۷۲۷