در این مبحث از شرکت میعاد بازرگانان رازی قصد داریم در مورد کاربرد نمک در صنعت شیلات صحبت کنیم.
در گذشته‌های بسیار دور انسان‌های اولیه بدون هیچ شناختی، از ماهی به‌عنوان وعده‌ غذایی خود استفاده می‌کردند تا اینکه در بین تمدن‌های باستانی روم و چین ماهی به‌عنوان یک وعده غذایی خوب شناخته شد.
باگذشت چندین سال، انسان‌ها متوجه شدند که علاوه بر مصرف خوراکی ماهی، می‌توانند این محصول را به کشورهای دیگر صادر و یک منبع درآمدی خوب برای خود ایجاد کنند.

کاربرد نمک در صنعت شیلات

نمک شیلاتی در صنعت شیلات کاربردهای فراوانی دارد. نمک شیلاتی از طبیعی‎ترین مواد مورد استفاده در پرورش آبزیان می‎باشد و در عملکرد فیزیولوژیکی آبزیان تأثیر فراوانی دارد.

رشد جمعیت و افزایش تقاضای مصرف‎کنندگان باعث صنعتی شدن کشاورزی، دامداری و آبزی پروری شده‎است. به تبع آن ساخت استخرهای مدرن آبزی‎پروری رو به افزایش گذاشت. همانطور که آب‎ها و دریاهای طبیعی دارای نمک‎های متنوعی هستند لازم شد همان شرایط برای آبزیان پرورشی نیز درنظرگرفته‎شود. لذا آبزیان پرورشی در محلول آب‎شور که دارای ریز مغذی‎هایی که در آب دریا یافت می‎شود، نگهداری شدند.

نمک شیلاتی

نمک شیلاتی چیست

از نمک شیلاتی جهت پیشگیری و درمان برخی از بیماری‎ها و کاهش انگل‎ها، قارچ‎ها و عفونت‎های بوجود آمده بر روی آبشش، پوست و تخم ماهی‎ها استفاده می‎شود. این عمل بسته به دمای آب و فصول سال بصورت کوتاه مدت، ماهانه و هفتگی انجام می‎شود. همچنین در فرآیند تکثیر برخی گونه‎های آبزیان به منظور جداسازی تخم‎ها و همچنین رفع چسبندگی تخم‎ها از نمک شیلاتی استفاده می‎نمایند.

درمان قارچ ماهی اکواریومی

از نمک شیلاتی در فصل سرما جهت کاهش یخ زدگی لوله‎ها و حوضچه‎ها استفاده می‎نمایند. همچنین با پاشیدن آن بر روی‎ جلبک‎های اطراف استخرها در کنترل جلبک‎ها موثر است. یکی از موارد استفاده از نمک شیلاتی کاهش اثرات استرسی بر روی آبشش ماهی‎ها می‎باشد. استرس در ماهیان دلایل مختلفی دارد. می‎تواند ناشی از اسیدی شدن آب در اثر باران‎های اسیدی باشد، یا هنگام رقم بندی ماهیان که نیاز به دستکاری شدن است. یا استرس‎های ناشی از عملیات حمل و نقل ماهی توسط تانکرهای حمل‎و‎نقل باشد.

استفاده از نمک شیلاتی در محیط پرورش

معمولاً افراد زیادی که با این صنعت آشنایی ندارند و یا شناخت کمی نسبت به این صنعت دارند بر این باور هستند که تولید و بهره‌برداری ماهی کار بسیار عجیب و پیچیده‌ای است. امروزه صنعت ماهیگیری علاوه بر اینکه زمینه ای خوب برای کسب درآمد شناخته شده می‌تواند یک منبع پروتئینی خوب و متفاوت از گوشت و مرغ باشد.
البته به علت تقاضای بالای بازار برای دریافت این محصول و فروش آن یک صنعت مهم در جهان نیز شناخته می شود.

جالب است بدانید که در چین از یخ طبیعی و در روم باستان از یخ مخلوط با جلبک دریایی برای نگه‌داری ماهی‌های تازه استفاده می‌کنند.

کاربرد نمک در صنعت ماهیگیری

در صنعت ماهیگیری نمک استفاده بسیار زیادی دارد. به‌طورکلی نمک برای ضدعفونی کردن تجهیزات و لوله‌ها و در پرورش و رشد ماهی‌ها استفاده می‌شود که در ادامه درباره آن بیشتر توضیح خواهیم داد. در این قسمت ممکن است برای شما سؤال پیش آید که در صنعت شیلات از کدام نمک استفاده می‌شود؟
نمک شیلاتی در صنعت شیلات و ماهیگیری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد نمک در شیلات

فواید نمک بدون ید برای ماهی

باید بگوییم شرکت میعاد بازگانان رازی ابتدا سنگ نمک را از معادن شهر گرمسار واقع در استان سمنان استخراج می‌کند و با کمک دستگاه‌های سنگ‌شکن موجود در کارخانه قطعات نمک را خرد و ریز و سپس آن‌ها را مش بندی می‌کنند. بزرگ‌ترین و درشت‌ترین نمک صنعتی را نمک شیلاتی گویند.
به دلیل استفاده از این نوع نمک در صنعت شیلات به نمک شیلاتی شناخته شده است. از جمله کاربرد نمک در صنعت شیلات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. استفاده از نمک در پرورش آبزیان و نگه‌داری ماهی
 2. نمک باعث از بین رفتن جراحت و زخم از روی پوست ماهی می‌شود.
 3. درمان انگل خارجی مانند کرم‌های قلاب‌دار
 4. جلوگیری از سمی بودن نیتریت
 5. تنظیم اسمز و فشارخون
 6. برای خشک‌کردن و شور کردن ماهی از نمک استفاده می‌شود.
 7. کاهش بیماری‌ها و باکتری در ماهی‌های مختلف
 8. از بین بردن بیماری‌های قارچی از روی پوست و تخم آن‌ها
 9. ضدعفونی کردن آب آکواریوم و حوضچه‌ها
 10. هنگام جدا کردن تخم‌های مرده از زنده
 11. نمک در حمل‌ونقل ماهی کاربرد دارد.
 12. کاهش استرس در ماهی
 13. برای شست‌و‌شوی وسایل آکواریوم و تانک آب و تجهیزات دیگر
 14. افزایش کیفیت آب
 15. جلوگیری از مرگ‌ومیر ماهی

نمک نخودی صنعتی

جالب است بدانید: نمک شیلاتی تحت عناوینی چون نمک نخودی، پنیری، دباغی و غیره نیز شناخته شده است. هرچند ممکن است برخی از نام‌ها اصلاً ربطی به این نوع نمک نداشته باشند.

چقدر نمک در آکواریوم بریزیم

برای تولید انواع غذاهای دریایی و روغن از ۷۲ درصد ماهی‌های صیدشده استفاده می‌شود که حدود ۳۱ درصد آن‌ها برای مصرف ماهی‌های تازه و حدود ۳۵ درصد ماهی‌ها به‌صورت یخ‌زده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۱۸ درصد آن نیز به‌صورت کنسرو شده در سطح جهان وجود دارد و البته حدود ۳۹ درصد نیز به کشور‌های مجاور صادر می‌شود. البته گاهی مشاهده شده است که برخی از ماهی‌های صیدشده پس از مدتی از بین رفته‌اند که بیشترین خسارت در میگو می شود. حال برای جلوگیری از این حجم ضرر می توان از نمک کمک گرفت.

نگهداری شیلات در نمک

امروزه به علت همکاری نادرست مردم با محیط‌زیست و ریختن زباله‌های خود در آب دریا باعث شده‌اند ماهی‌های زیادی بر اثر بیماری از بین بروند اما برای جلوگیری از مرگ ماهی‌های صیدشده می‌توانید از نمک استفاده کنید. ولی توجه داشته باشید که نمک برای تمام ماهی‌ها مناسب نیست و ممکن است باعث مرگ‌ومیر در برخی از ماهی‌ها شود.

چرا صنعت شیلات در بین صنایع مختلف مهم به‌حساب می‌آید؟

 • صنعت شیلات در بین مردم و بازار مهم تلقی می‌شود چرا که علاوه بر مصرف خوراکی به‌صورت کنسرو شده و یا یخ‌زده در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد.
 • در اغلب کشور‌های درحال‌توسعه خیلی از افراد از ماهی تازه استفاده نمی‌کنند و در بیشتر اوقات به رستوران‌ها سرزده و غذای دریایی خود را در آنجا میل می‌کنند.
 • افزایش سود و فروش بیشتر

درمان بیماری ماهی بانمک

اگر صاحب آکواریومی هستید و از ماهی‌های زیادی مراقبت می‌کنید باید شناخت کافی نسبت به ماهی‌ها داشته باشید و بدانید که این نوع ماهی‌ها ممکن است با بیماری‌های زیادی مانند قارچی، باکتری و غیره مواجه شوند. نگران نباشید برای درمان بیماری در بین ماهی‌ها می‌توانید از نمک استفاده کنید. اما چه طور؟

نمک نخودی صنعتی

استفاده از حمام نمک

یکی از راه‌های خوب برای درمان انواع بیماری در بین ماهی‌ها، حمام نمک است. به کمک آن می‌توانید انواع بیماری‌ها مانند باکتری، انگل و قارچ‌ها را از روی پوست و تخم ماهی‌ها از بین ببرید.
البته فراموش نکنید که استفاده مداوم از نمک‌ هم اصلاً خوب نیست و بهتر است هر چند وقت یک‌بار از آن استفاده کنید.

لازم به ذکر است انتخاب نمک بدون ید ازنظر برخی افراد مناسب‌تر از نمک یددار است که پیشنهاد می‌کنیم اصلاً از نمک‌های خوراکی استفاده نکنید.

استفاده از نمک در آکواریوم

در آکواریوم معمولا از نمک برای جلوگیری از افزایش بیماری‌ در بین ماهی‌ها استفاده می‌شود که باید توجه داشته باشید مقدار استفاده شده از نمک برای ماهی‌های آب شور متفاوت از آب شیرین است و با اضافه کردن نمک در آب می‌توانید استرس اسمزی که در شش‌های ماهی‌ها وارد می‌شود را کم کنید.

نکته جالبی که وجود دارد این است که ماهی گوپی می‌تواند دو برابر شوری آب دریا را تحمل کند ولی در آن صورت نسبت به آب شور اعتیاد پیدا می‌کند و دیگر نمی‌توانید از آن‌ها در آب شیرین نگه‌داری کنید.

نمک درمانی ماهی

اگر ماهی دچار بیماری شد بهتر است آن را از ماهی‌های دیگر دور کنید و در محلول آب با مقدار کمی نمک نگه‌دارید و پس از رفع بیماری، آب آلوده را دور بریزید.

به یاد داشته باشید نمک استفاده شده در آب شور با آب شیرین متفاوت است و شما در آب شیرین می‌توانید حدود ۱ قاشق غذاخوری نمک بریزید اما همین نمک در آب شور باید اندازه یک قاشق چایی‌خوری باشد.

خرید نمک شیلاتی

شرکت میعاد بازرگانان رازی نمک شیلاتی(نخودی) مورد استفاده در صنعت شیلات را در کیسه‌های ۲۵، ۳۰، ۴۰، ۵۰ و ۱۰۰۰ کیلوگرمی به شما مصرف‌کننده عزیز ارائه می‌دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و قیمت نمک شیلاتی هم اکنون با ما تماس بگیرید.

۰۲۳۳۴۵۵۷۱۷۰ – ۰۹۱۲۴۳۱۲۴۰۷ -۰۹۱۲۰۵۴۳۷۲۷