نمک شیلاتی

نمک شیلاتی

گونه و انواع متعددی از انواع نمک در بازار یافت می‌شود که هر کدام کارایی خاص خود را دارند و در صنعت منحصر به فردی مورد استفاده قرار می‌گیرند. افراد بسیاری همواره با این چالش مواجه اند که نمک شیلاتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نمک شیلاتی چیست ؟

می‌دانید که نمک با فرمول NaCl به دو صورت خوراکی و صنعتی وجود دارد. نمک صنعتی انواع مختلفی دارد و اولین و بزرگ‌ترین دانه نمک، نمک شیلاتی است.

امروز در این مقاله قصد داریم درباره نمک شیلاتی ، انواع مختلف آن و هم‌چنین کاربرد‌های آن صحبت کنیم. پس همراه ما باشید.

نمک چه طور به دست می‌آید؟

نمک موجود در کارخانه‌ها معمولاً به دو صورت استخراج می‌شوند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 1. استخراج نمک از معادن سنگ نمک: در این روش نمک از طریق معادن سنگ نمک استخراج و سپس به کمک دستگاه‌های سنگ‌شکن به قطعات کوچک‌تر تقسیم و مش بندی خواهد شد.
 2. استخراج از دریا: برخلاف روش قبل، نمک را از طریق دریا برداشت و پس از خشک ‌کردن از آن استفاده می‌کنند.

نکته حاپز اهمیت این است که نمک استخراج شده از معادن سنگ نمک خالص‌‌تر از نمک دریایی هستند. چرا که در دریاها مواد مختلفی وجود دارد. وجود افزودنی‌های فراوانی مانند آهن موجب می‌گردد که خلوص آن به اندازه سنگ نمک معدنی نباشد.

*نمک صنعتی موجود در شرکت میعاد بازرگانان رازی از معادن سنگ نمک استخراج می‌گردد و کاربرد‌ و استفاده‌های مختلفی دارد که یکی از این کاربرد‌ها، استفاده از آن در صنعت شیلات و گندزدایی است.

خرید نمک شیلاتی میعاد بازرگانان رازی

شرکت میعاد بازرگانان رازی ابتدا از طریق معادن سنگ نمک موجود در شهرستان گرمسار سنگ نمک را از معادن استخراج و سپس با کمک دستگاه‌های سنگ‌شکن موجود، آن‌ها را به قطعات کوچک‌تر تقسیم و مش بندی می‌کنند. درشت‌ترین نوع نمک صنعتی، نوع شیلاتی است و به ترتیب نمک‌های ریز‌تری نیز وجود دارد که در مقاله انواع نمک صنعتی می‌توانید آن را مطالعه کنید.

قیمت نمک شیلاتی

این محصول بزرگ‌ترین اندازه را نسبت به نمک‌های دیگر صنعتی دارد. اندازه دانه‌های این نوع نمک درشت‌تر از نخود و ریز‌تر از گردو است. این نمک در بین افراد به نام‌های دیگری چون نمک پنیری، کراشری و دباغی نیز شناخته شده است.

سایز استاندارد نمک شیلاتی برای فروش چه قدراست؟

نمک شیلاتی معمولاً بین ۵ تا ۱۰ میلی‌متر سایز‌بندی می‌شود اما برخی از شرکت‌ها نمک را به سایز‌های متفاوت‌تری تقسیم می‌کنند و نام‌های اختصاصی برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. در مجموعه میعاد بازرگانان رازی نمک خرد شده شیلاتی بین ابعاد ۶٫۵ تا ۱۰ میلیمتر تولید می‌کند.

گاهی دیده شده است که در سایز‌های بین ۳ تا ۳۵ میلی‌متر به مصرف‌کنندگان‌ و کارخانه‌ها ارائه می‌شود اما همواره به این نکته دقت داشته باشید که خرد کردن بیش‌ از‌ حد محصول به دانه‌های ریز‌تر اصلاً حالت استاندارد و یکنواختی ندارد.

خرید نمک شیلاتی

احتمالاً برای شما عزیزان سوال شده که چرا استاندارد نیست؟

با شکستن و خرد کردن بیش‌از‌حد نمک‌های شیلاتی به دانه‌های ریزتر باعث از دست دادن خالصی آن می‌شود و اما شرکت میعاد بازرگانان ‌ رازی به این استاندارد‌ها توجه داشته است و محصول استاندارد و باکیفیت را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

انواع نمک شیلاتی چیست

محصول نامبرده را به دو دسته کلی تقسیم کرده‌اند که به شرح زیر است:

 1. نمک شیلاتی درهم: دانه‌های این نوع نمک اصلا اندازه‌‌های یکسان و یا اصطلاحا همسانی ندارد بلکه در اندازه‌های متفاوت یافت شده است و در جاهایی مورد استفاده می‌گیرد که اندازه‌های دانه‌های نمک اصلا اهمیت نداشته باشد.
 2. نمک شیلاتی هم‌اندازه: این نمک ها توسط دستگاه‌های والس به دانه‌های هم‌اندازه تقسیم می‌شوند و در صنایع‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیاز است دانه‌های نمک همگی به یک ‌اندازه باشند.

کاربرد‌های نمک شیلاتی

این محصول در صنایع مختلف کاربرد‌های متفاوتی دارد. یکی از کاربرد‌های اصلی این نوع نمک در صنعت ماهیگیری برای نگه‌داری، خیس‌ کردن و خشک کردن ماهی‌ها است که به علت استفاده در صنعت ماهیگیری و شیلات به نام شیلاتی در بین عموم مردم شناخته شده است که البته در صنعت ماهیگیری برای نگه‌داری و پرورش ماهی یا آبزیان حتی برای کیفیت آب و از بین بردن باکتری‌ها نیز مفید است.

قیمت نمک شیلاتی

دیگر کاربر‌های نمک شیلاتی به شرح زیر است:

 1. برای نگه‌داری تجهیزات استفاده می‌شود.
 2. برای تمیز کردن یا خیس کردن ماهی
 3. برای ضدعفونی و گندزدایی بسیار مفید است.
 4. از این نمک در پنیر استفاده می‌کنند.
 5. کاربرد در احیای رزین
 6. تصفیه آب
 7. در زیتون برای جلوگیری از تلخی
 8. در دیگ بخار و بویلر استفاده می‌گردد.
 9. استفاده در لوازم‌آرایشی بهداشتی
 10. در صنایع چرم‌سازی
 11. از بین بردن میکروب و باکتری در ماهیگیری
 12. پیشگیری و درمان انواع بیماری‌ها
 13. کاهش قارچ و انگل از پوست ماهی‌ها
 14. در فصل سرما جلوگیری از کاهش یخ‌زدگی لوله‌ها
 15. و…

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، یکی از کاربرد‌های اصلی نمک شیلاتی استفاده از آن در صنعت شیلات است. باعث درمان انواع بیماری‌ها و از بین بردن یا کاهش باکتری و میکروب در بین آبزیان و تخم‌‌شان می‌شود.

چرا صنعت شیلات در بین صنایع مختلف اینقدر مهم تلقی می شود؟

شیلات و ماهیگری یکی از صنعت‌های مهم تجاری محسوب می‌شود و علاوه بر اینکه وعده غذایی بسیاری از افراد است یک منبع درآمد عالی برای مردم به حساب می‌آید و به همین دلیل بهتر است ماهی ها را از هر خطر و بیماری در امان نگه‌دارید.

نمک شیلاتی چیست

قیمت نمک شیلاتی

اولین دسته از انواع نمک صنعتی را شامل می‌شود. این نمک در سایز‌های مختلف تولید می‌شود که هر چند تقسیم‌بندی یکنواختی ندارد اما همانطور که گفته شد خردشدن بیش‌ از‌ حد نمک به ابعاد ریز، موجب ناهمسانی نمک می‌شود. این نمک کاربرد‌های متفاوتی دارد اما به دلیل استفاده در صنعت شیلات و گند زدایی به نام نمک شیلات شناخته شده است.

وزن های بسته بندی نمک شیلاتی شرکت میعاد بازرگانان رازی: نمک شیلاتی در ابعاد ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۴۰، ۵۰ و ۱۰۰ کیلوگرمی برای فروش به مشتریان عرضه می‌گردد در صورت وجود سوال یا مشکل حتما با یکی از شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.