سلام دوستان عزیز؛

در این مطلب از سایت میعاد بازرگانان رازی مجموعه فروش نمک صنعتی قصد داریم توضیحاتی در رابطه با گندزدایی آب با الکترولیز نمک طعام یا به عبارت ساده تر نمک گندزدایی خدمت شما عزیزان عرض کنیم. اما قبل از اینکه به گندزدایی یا تصفیه آب با نمک بپردازیم، اجازه دهید تا توضیحی کوتاه در رابطه با گندزدایی و علل استفاده از آن را توضیح دهیم.

گندزدایی آب بانمک صنعتی

گندزدایی به منظور از بین بردن یا غیرفعال کردن موجودات زنده ذره بینی شامل باکتری‌ها، اوکیست‌ها، کیست‌های پروتوزوئایی، کرم‌های روده، ویروس‌ها و عوامل بیماری‌زا صورت می‌گیرد. معمولا زمانی از گندزدایی استفاده می‌شود که نیاز به استفاده مجدد از فاضلاب یا تخلیه پساب‌ها باشد. برای مثال پساب صنعتی که به واحد‌های صنعتی بازمی‌گردد، باید عاری از هر گونه میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا باشد.

اگر تعداد میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا در پساب‌های خروجی از تصفیه فاضلاب از حد مجاز عبور کند، می‌تواند باعث شیوع بیماری‌های بسیار خطرناک و کشنده‌ای همچون وبا در محیط شود. به همین دلیل گندزدایی مناسب می‌تواند تعداد این اورگانیزم‌های خطرناک را از پساب‌های خارج شده از واحد‌های تصفیه فاضلاب را بسیار کاهش داده و از بروز بیماری‌هایی از این دست پیشگیری نماید.

روش های گندزدایی آب

جهت گندزدایی آب از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود.  از این روش ها می توان به استفاده از مولتی اکسیدانت، آب ژاول، گاز و پودر کلر اشاره کرد. هر کدام از این روش ها بجز استفاده از مولتی اکسیدانت معایب و خطراتی به همراه دارد.

معایب استفاده از کلر و آب ژاول در گندزدایی آب

با توجه به سمی بودن کلر و آب ژاول نشت و عدم کنترل آن ها، باعث آسیب به محیط زیست و به خطر افتادن سلامتی پرسنل و مصرف کنندگان می‎شود. احتیاج به لوازم ایمنی گران قیمت در حمل و نقل باعث هزینه بر بودن استفاده از گاز کلر و آب ژاول می شود. شرایط خاص نگهداری در انبار از جمله کنترل دما مشکل دیگری است که به هزینه بر بودن استفاده از گاز کلر و آب ژاول در پروسه گند زدایی آب منجر می شود.

بدلیل کمبود تولیدکننده داخلی و نیاز به واردات از دیگر کشورها استفاده از کلر و آب ژاول در گندزدایی آب به صرفه نمی باشد. علاوه بر اینکه گاز کلر و آب ژاول قدرت گندزدایی پایینی دارند. انبارداری طولانی مدت نیز باعث کاهش کیفیت گندزدایی کلر و آب ژاول می گردد. و لذا منجر به استفاده بیشتر از این مواد سمی و سرطانزا می شود. در نتیجه روی کیفیت و رنگ آب اثر می گذارد. و باعث ایجاد رسوبات و خوردگی های سرطانزا در لوله های آبرسانی می گردد.

نمک در گندزدایی آب

مولتی اکسیدانت در فرآیند گندزدایی آب

محلول مولتی اکسیدان که از الکترولیز محلول نمک طعام (کلرید سدیم) تولید شده، دارای ترکیبات گندزدای مختلف از جمله کلر، دی اکسید کلر، ازن و اکسیژن می‌باشد. محلولی بسیار قوی برای گندزدایی، ضدعفونی و از بین بردن میکروارگانیسم‌های بیماری زا در آب بوده و کاربرد گسترده‌ای از جمله در آب آشامیدنی، تصفیه فاضلاب، صنعت، گندزدایی آب استخر و غیره دارد.

در زمان استفاده از مولتی اکسیدان برای گندزدایی آب، بخش اعظم گندزدایی اولیه به وسیله ازن و دی اکسید کلر انجام شده و کلر آزاد به عنوان گندزدای ثانویه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که غلظت کلر در این روش پایین می‌باشد و همچنین خطر سرطانزایی و مسمومیت با گاز کلر کم می شود.

تصفیه آب به روش الکترولیز

حتما می پرسید الکترولیز محلول نمک و تولید مولتی اکسیدانت به چه صورت است؟ جهت تولید مولتی اکسیدانت از الکترولیز محلول نمک استفاده می شود. نمک هیچ خطر زیست محیطی و بهداشتی ندارد. بعلاوه بدلیل وجود منابع سرشار نمک در کشور مشکلی در کمبود و قیمت نمک وجود ندارد. در الکترولیز محلول نمک، سدیم موجود در محیط الکترولیز از آن خارج می گردد و چهار ماده کلر، دی اسید کلر، ازن و اکسیژن به صورت محلول بوجود می‌آیند. ازن قدرت گندزدائی بالایی دارد لذا بخش اعظمی از گندزدایی اولیه را ازن انجام می دهد. دی اکسید کلر نیز از قدرت گندزدایی بالایی برخوردار بوده لذا در گندزدایی اولیه مورد استفاده قرار می گیرد. کلر آزاد در محلول، گندزدایی ثانویه را انجام خواهد داد. لذا مقدار آن کم و خطر سرطانزایی و مسمومیت کمتری دارد.

تولید مولتی اکسیدان برای گندزدایی آب

خلاصه فرایند الکترولیز به این شرح است که محلول آب و نمک (کلرید سدیم) به مقدار و غلظت لازم وارد دستگاه شده و فرایند الکترولیز آغاز می‌گردد. سامانه‌های تولید محلول مولتی اکسیدان به روش الکترولیز محلول نمک طعام، دارای مقاومت در برابر خوردگی (DSA) بوده و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در هر بخش به صورت همزمان ولتاژ‌های متفاوتی برای الکترولیز نمک ایجاد می‌کنند. به همین دلیل باعث وقوع واکنش‌های مختلف در قطب‌های آند و کاتد شده، و مواد اکسنده مختلفی تولید می‌گردد.

محلول خروجی از سامانه الکترولیز نمک طعام دارای PH خنثی در حدود ۷ الی ۸٫۴ بوده و مشتمل بر هفت ماده گندزدا از جمله ازن، آب اکسیژنه، دی اکسید کلر، اسید هیپوکلرو، هیپوکلریت سدیم، کلر گازی محلول و اکسیژن محلول می‌باشد.

غلظت هر یک از مواد گندزدا موجود در محلول مولتی اکسیدان متناسب با غلظت نمک ورودی، ولتاژ سل، جریان، دما، دبی و زمان الکترولیز قابل تنظیم است. برای مثال با تنظیمات ولتاژ ثابت و انتخاب حالت تنظیم سریع جریان با غلظت نمک، می‌توان نسبت به تولید ترکیبات کلر به سایر عوامل گندزدا را افزایش داد.

گندزدایی آب با الکترولیز نمک طعام

گندزدایی به دو روش عمده فیزیکی و شیمایی انجام می‌شود. برخی از روش‌های شیمایی گندزدایی عبارتند از:

 1. استفاده از ترکیبات کلر دار مانند گاز کلر، دی اکسید کلر و هیپو کلرید سدیم.
 2. استفاده از ازن.
 3. هالوژن‌هایی مانند برم و ید.
 4. پراکسید هیدروژن.
 5. مولتی اکسیدان که تلفیقی از مواد یاد شده در بالا می‎باشد.

سامانه گندزدایی پیشرفته مولتی اکسیدان

 هر کدام از روش‌های فوق به غیر از مولتی اکسیدان از نظر ایمنی و بهداشتی مزایا و معایبی دارند. برای مثال کلر سمی بوده و می‌تواند باعث به خطر افتادن سلامتی پرسنل و مصرف کنندگان شود. همچنین نشت و عدم کنترل این مواد باعث آسیب رسیدن به محیط زیست می‌شود. نگهداری و حمل نقل این مواد در شرایط خاصی امکان پذیر بوده و هزینه بر می‌باشد.

از طرفی پودر کلر قابلیت انفجار نیز دارد. جالب است بدانید که هیتلر اولین بمب شیمیایی که در جنگ جهانی دوم استفاده کرد، بمب گاز کلر بوده و داعش نیز برای مسموم کردن مردم بی‌گناه از گاز کلر استفاده می‌کرده است.

گندزدایی آب با الکترولیز نمک طعام (تولید مولتی اکسیدان) علاوه بر این که هیچگونه خطر ایمنی و بهداشتی ندارد، روشی بسیار ساده با هزینه‌ای پایین برای تصفیه آب می‌باشد.

سامانه گندزدایی پیشرفته مولتی اکسیدان

کاربرد‌های محلول مولتی اکسیدان

 1. آب آشامیدنی و بهداشتی
  وجود هرگونه آلودگی میکروبی در آب‌های آشامیدنی باعث شیوع بیماری‌های مختلف می‌شود. گندزدایی آب با الکترولیز نمک طعام (محلول مولتی اکسیدان) علاوه بر این که خود هیچگونه خطر ایمنی و بهداشتی ندارد، باعث از بین رفتن میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا موجود در آب خواهد شد.
 2. پارک‌های آبی و استخر‌های شنا
  گندزدایی استخر‌های شنا با استفاده از محلول مولتی اکسیدان علاوه بر کاهش هزینه‌ها، مزیت‌های دیگری از جمله، کاهش بوی کلر در محیط استخر، کاهش مصرف مواد شیمیایی در تنظیم PH آب، شفافیت بیشتر آب، کاهش سوزش چشم، خشکی پوست و مو می‌شود.
 3. آب صنعتی
  رشد انواع میکروارگانیسم‌ها در آب صنعتی یکی از معضلات بزرگ در صنایع می‌باشد. آب موجود در سیستم‌های خنک کننده، آب موجود در بویلر‌ها و آب مورد نیاز واحد‌های فرآیندی باید عاری از هرگونه آلودگی باشند. آزمایش‌ها نشان داده است که گندزدایی آب با الکترولیز نمک طعام به راحتی جوابگوی این نیاز می‌باشد.
 4. پساب تصفیه شده فاضلاب
  پساب‌های تصفیه شده فاضلاب قبل از تخلیه به آب‌های سطحی باید استاندارد‌های لازم را داشته باشند. همانطور که در ابتدا نیز عرض کردیم، اگر تعداد عوامل بیماری‌زا موجود در این پساب‌ها از حد مجاز خود عبور کند، امکان شیوع بیماری‌های بسیار خطرناک در محیط بسیار افزایش می‌یابد. استفاده از محلول مولتی اکسیدان در گندزدایی پساب‌ها علاوه بر کاهش هزینه‌ها، مقدار تولید محصولات جانبی و مشکوک به سرطانزایی کاهش یافته و در عین حال تغییری در کمیت‌های فیزیکی و شیمیایی آب اینجاد نمی‌کند.
 5. شستشوی سالن‌ها و فضاها
  بسیاری از سالن‌ها و فضا‌ها قبل استفاده نیاز به ضدعفونی و گندزدایی دارند. برای مثال اتاق‌های بستری بیمار، سالن‌ها، راهرو‌ها، سرویس‌های بهداشتی، همچنین در سالن‌های مرغداری‌ها، دامداری‌ها، استخر‌های پرورش آبزیان و غیره. استفاده از محلول مولتی اکسیدان، می‌تواند روشی مقرون به صرفه و ایمن باشد.

همانطور که مشاهده کردید، جزء اصلی در تولید محلول بسیار قوی مولتی اکسیدان نمک طعام می‎باشد. گندزدایی با الکترولیز نمک طعام، علاوه بر اینکه هزینه‌های گندزدایی را بسیار کاهش می‌دهد. برای سلامتی مصرف کنندگان هیچگونه خطر ایمنی و بهداشتی ندارد.

نمک جهت گندزدایی آب شرکت میعادبازرگانان رازی

نمک جهت گندزدایی آب شرکت میعاد بازرگانان رازی به اشکال نمک شیلاتی، نمک صدفی، نمک پودری، نمک شکری در انواع کیسه‎های ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۴۰، ۵۰ و ۱۰۰۰ کیلوگرمی به فروش می رسد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت نمک جهت گندزدایی آب هم اکنون با ما تماس بگیرید.

۰۲۳۳۴۵۵۷۱۷۰ – ۰۹۱۲۴۳۱۲۴۰۷ -۰۹۱۲۰۵۴۳۷۲۷