گندزدایی آب با نمک و تاثیر فوق العاده آن

جهت گندزدایی آب از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. از این روش‌ها می‌توان به استفاده از مولتی اکسیدانت، آب ژاول، گاز و پودر کلر اشاره کرد. هر کدام از این روش‌ها به‌جز استفاده از مولتی اکسیدانت معایب و خطراتی به همراه دارد. اما در این بین گندزدایی آب با نمک یکی از بهترین روش‌های موجود است.

در ادامه این مقاله به بررسی انواع روش‌های گندزدایی آب پرداخته و در کنار آن به مقایسه مزایایی که استفاده از نمک برای گندزدایی دارد می‌پردازیم.

جهت دریافت مشاوره رایگان، اطلاع از قیمت و موجودی محصولات کارخانه، همین حالا با کارشناسان فروش میعاد بازرگانان رازی تماس بگیرید.

مشاهده اطلاعات تماس

تاثیر فوق العاده گندزدایی آب با نمک

یکی از مهم‌ترین نیازهای اساسی چه برای انسان و دیگر موجودات استفاده از آب پاک، سالم و تمیز است. امروزه به دلیل مشکلات گسترده‌ای که در کار طبیعت رخ داده و بیشترین علت به وجود آمدن این آلودگی‌ها هم به ما انسان‌ها برمی‌گردد، یافتن آب سالم و عاری از هر گونه میکروب و بیماری به یک معظل تبدیل شده است.

به همین دلیل است که نیاز به آب تصفیه شده بیشتر شده و لازم است که گندزدایی برای آب نیز صورت پذیرد. این آب می‌تواند در صنایع مختلفی به صورت گسترده مورد استفاده قرار گیرد که از جمله آنها می‌توان به صنایع شیلات اشاره کرد.

روش های گندزدایی آب

امروزه چندین روش برای گندزدایی آب ایجاد شده که هر یک از آنها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. این روش‌ها طوری هستند که از مواد شیمیایی از آنها استفاده شده یا اینکه از ترکیباتی که در طبیعت وجود دارند استفاده می‌شود. مشخصا کمک گرفتن از طبیعت برای گندزدایی آب بهترین روش است که در ادامه به معرفی چند مورد از هر دو روش پرداخته و معایب و مزایایی که هر یک دارند را بررسی می‌کنیم.

روش اول: گندزدایی آب با کلر یا آب ژاول

در این روش از کلر برای گندزدایی آب استفاده می‌شود. با توجه به اینکه کلر در حالت‌های مختلف جامد(پرکلرین)، مایع(آب ژاول) و گاز وجود دارد، از نظر صرفه اقتصادی استفاده از کلر جامد و مایع بیشتر مورد توجه قرار گرفته است که در نهایت آب ژاول به دلیل ارزان بودن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به سمی بودن کلر و آب ژاول نشت و عدم کنترل آن‌ها در دستگاه‌های گندزدایی آب، باعث آسیب به محیط زیست و به خطر افتادن سلامتی پرسنل و مصرف کنندگان می‎شود. احتیاج به لوازم ایمنی گران قیمت در حمل و نقل باعث هزینه بر بودن استفاده از گاز کلر و آب ژاول می‌شود. شرایط خاص نگهداری در انبار از جمله کنترل دما مشکل دیگری است که به هزینه بر بودن استفاده از گاز کلر و آب ژاول در پروسه گند زدایی آب منجر می‌شود.

به دلیل خطراتی که در این روش همچون نشت گاز سمی و خفه کننده کلر به دلیل خوردگی فلزات یا خرابی در پمپ‌های تزریق وجود دارد، همواره خطرات بالایی داشته و منجر به آسیب زدن به طبیعت و محیط زیست خواهد شد که سال‌ها تاثیر مخرب آن برجای خواهد ماند.

از سویی دیگر به دلیل کمبود تولیدکننده داخلی و نیاز به واردات کلر از دیگر کشورها، استفاده از روش گندزدایی آب با آب ژاول به‌صرفه نیست. علاوه بر اینکه گاز کلر و آب ژاول قدرت گندزدایی پایینی دارند. انبارداری طولانی مدت نیز باعث کاهش کیفیت گندزدایی کلر و آب ژاول می‌گردد. لذا منجر به استفاده بیشتر از این مواد سمی و سرطانزا می‌شود. در نتیجه روی کیفیت و رنگ آب اثر می‌گذارد و باعث ایجاد رسوبات و خوردگی‌های سرطانزا در لوله‌های آبرسانی نیز خواهد شد.

روش دوم: گندزدایی آب در فرآیند مولتی اکسیدانت

اکسنده‌ی آمیخته یا مولتی اکسیدان(Mixed-Oxidant) یک نوع محلول گندزدا است که برای گندزدایی، ضدعفونی کردن و از بین بردن میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این روش برای گندزدایی آب آشامیدنی، صنعتی، تصفیه فاضلاب و پساب، گندزدایی آب استخر و… استفاده می‌شود.

بالاتر بودن قدرت گندزدایی، دارا بودن مقدار باقی‌مانده در آب و ایمنی بیشتر نسبت به روش‌هایی مانند کلر گازی و ازن‌زنی از مزایای این روش گندزدایی آب است.

مولتی اکسیدانت دارای چند اکسیدانت(کلر، دی اسید کلر، ازن و اکسیژن) است. درصورت استفاده از مولتی اکسیدانت در گندزدایی آب، بخش اعظم گندزدایی اولیه توسط ازن و دی اکسید کلر صورت می‌گیرد و کلر آزاد بعنوان گندزدای ثانویه استفاده می‌شود. در نتیجه به دلیل غلظت پایین کلر، کیفیت آب پایین نمی‌آید و همچنین خطر سرطانزایی و مسمومیت با گاز کلر کم می‌شود.

محلول مولتی اکسیدان از الکترولیز محلول نمک طعام(کلرید سدیم) تولید شده و مخلوطی از ترکیبات گندزدا است. به همین دلیل است که نسبت به روش آب ژاول دارای مزایای بیشتری است. در ادامه به بررسی عملکرد این روش و گندزدایی آب با نمک می‌پردازیم.


گندزدایی آب با الکترولیز نمک طعام

همانطور که اشاره کردیم، جهت تولید مولتی اکسیدانت از الکترولیز محلول نمک استفاده می‌شود که ترکیبی از کلر آزاد(ClO-، HClO و Cl2 محلول) و مقادیر بالایی از ترکیبات دیگر مانند دی‌اکسید کلر(ClO2) محلول، ازن محلول، آب اکسیژنه و اکسیژن محلول در آن است.

برای تهیه این ترکیب می‌توان از نمک خوراکی نیز استفاده کرد که درصد خاصی از این مواد را داشته و بدون اینکه بخواهیم این مواد را با هم ترکیب کرده و یک مولتی اکسیدانت تولید کنیم، مستقیما می‌توان با کمک گرفتن از طبیعت و استفاده از نمک برای گندزدایی آب استفاده کنیم.

نمک هیچ خطر زیست محیطی و بهداشتی ندارد. بعلاوه بدلیل وجود منابع سرشار نمک در کشور مشکلی در کمبود و قیمت نمک وجود ندارد. در الکترولیز محلول نمک، سدیم موجود در محیط الکترولیز از آن خارج می‌گردد و چهار ماده کلر، دی اسید کلر، ازن و اکسیژن به صورت محلول بوجود می‌آیند.

ازن قدرت گندزدائی بالایی دارد لذا بخش اعظمی از گندزدایی اولیه را ازن انجام می‌دهد. دی اکسید کلر نیز از قدرت گندزدایی بالایی برخوردار بوده لذا در گندزدایی اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلر آزاد در محلول، گندزدایی ثانویه را انجام خواهد داد. لذا مقدار آن کم و خطر سرطانزایی و مسمومیت کمتری دارد.

از جمله مزایای استفاده از نمک برای گندزدایی آب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • عدم استفاده از ترکیبات مواد شیمیایی
 • ارزان بودن این روش نسبت به دیگر روش‌ها
 • خوردگی کمتر فلزات در دستگاه‌های گندزدایی
 • عدم آسیب رسانی به پمپ و خط تزریق مواد
 • عدم تولید پساب و کمک به حفظ طبیعت
 • از بین بردن میکروب‌های بیماری‌زا در آب
 • بازدهی بیشتر، افزایش ماندگاری و گندزدایی
 • ایمنی بیشتر افراد و پرسنل

برای گندزدایی آب با الکترولیز نمک در مناطقی که دسترسی به آب دریا وجود ندارد کافی است، با استفاده از آب نمک و جریان الکتریسیته محلول سدیم هیپوکلریت را تولید کرد که یک محلول ویژه برای گندزدایی بوده و برای ضدعفونی کردن و از بین بردن میکروارگانیسم‌های بیماری‌ زا در آب از جمله آب آشامیدنی، صنعتی، تصفیه فاضلاب و پساب، گندزدایی برج خنک کن و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هزینه گندزدایی آب با نمک چقدر است؟

با اینکه در ابتدا راه‌اندازی خط تصفیه و گندزدایی آب با استفاده از نمک کمی هزینه بالایی دارد، اما به این دلیل که ماندگاری و آسیب کمتری به دستگاه‌ها زده و از سویی دیگر مواد مصرفی و هزینه‌هایی که برای گندزدایی دارد نسبت به آب ژاول کمتر است، در دراز مدت توجیه اقتصادی بالاتری دارد.

گفته می‌شود به طور میانگین برای گندزدایی ۱۰۰۰ لیتر آب تنها به ۸ گرم نمک و ۱۴ وات الکتریسیته نیاز است که هزینه آن واقعا ناچیز است.

جدایی از این در استفاده از این روش می‌توان در هر ثانیه ۳۵۰ لیتر آب را به شکل‌های مختلفی همچون آب آشامیدنی، آب فاضلاب و آب صنعتی گندزدایی کرد که نسبت به روش‌های دیگر حجم و زمان قابل توجهی است.


پاسخ به سوالات متداول

 • بهترین روش گندزدایی آب با نمک کدام است؟

  به طور کلی دو روش گندزدایی آب با کلر(آب ژاول) و استفاده از نمک طبیعی وجود دارد. استفاده از آب ژاول در ابتدا هزینه کمتری دارد، اما به دلیل آسیب‌هایی که به ساختار دستگاه‌های گندزدایی می‌زند و از سوی دیگر سمی بودن آن، گزینه مناسبی نیست. در حالی که استفاده از نمک بهترین گزینه است.

 • گندزدایی آب با الکترولیز نمک طعام چه مزایایی دارد؟

  استفاده از الکترولیز آب نمک برای گندزدایی به دلیل سمی نبودن و عدم آسیب رسانی به تاسیسات گزینه مناسبی است که از مزایای آن می‌توان به هزینه کمتر، عدم تولید پساب، از بین بردن میکروب‌های بیماری‌زا، افزایش ماندگاری آب و از همه مهم‌تر سمی نبودن محیط کار اشاره کرد.

 • هزینه گندزدایی آب با نمک طعام چقدر تمام می‌شود؟

  به صورت میانگین برای هر ۱۰۰۰ لیتر آب که بخواهیم گندزدایی کنیم به ۸ گرم نمک و ۱۴ وات الکتریسیته نیاز داریم. با توجه به قیمت نمک و از سوی دیگر هزینه برق که برای این میزان حجم نیاز داریم، هزینه آن نسبت به استفاده از آب ژاول واقعا ناچیز است.


نمک جهت گندزدایی آب شرکت میعادبازرگانان رازی

نمک جهت گندزدایی آب شرکت میعاد بازرگانان رازی به اشکال نمک شیلاتی، نمک صدفی، نمک پودری، نمک شکری در کیسه‎های ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۴۰، ۵۰ و ۱۰۰۰ کیلوگرمی خدمت شما مشتری عزیز ارائه می‎گردد. با مراجعه به صفحه محصولات ما می‌توانید کلیه محصولاتی که در صنعت نمک صنعتی توسط شرکت میعاد بازرگانان رازی تولید و عرضه می‌شود را مشاهده کنید.


جهت کسب اطلاعات بیشتر، اطلاع از قیمت انواع سنگ نمک و خرید مستقیم از کارخانه، همین حالا با ما تماس بگیرید.

Average rating ۵ / ۵. Vote count: ۲

No votes so far! Be the first to rate this post.

خرید نمک صنعتی

شرکت میعاد بازرگانان رازی با بیش از چندین سال تجربه در زمینه استخراج سنگ نمک از بزرگ‌ترین معادن نمکی ایران در شهر سمنان، امکان خرید سنگ نمک و انواع نمک دانه‌بندی شده را در محیطی عاری از رطوبت و با کیفیت بالا تولید می‌کند. جهت خرید انواع نمک دانه‌بندی شده با ما تماس بگیرید.

2 دیدگاه برای “گندزدایی آب با نمک و تاثیر فوق العاده آن

 1. سعید مکرم زاهد گفته:

  سلام خوبید ممنونم از مطالب زیبای شما در خصوص زباله ها وپسابهای شهری واینکه با الکترولیز کردن اکسیژن هیدروژن جدا میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *