نمک در صنعت اسیدسازی

نمک نقش مهمی در صنعت اسیدسازی بخصوص تولید اسید هیدروکلریدریک دارد. از نمک بعنوان ماده اولیه در هر دو روش تولید اسید هیدروکلریدریک استفاده می شود. اسیدها از دیرباز توسط انسان مورد استفاده قرار می گرفتند. برخی از اسیدها مانند سرکه بصورت طبیعی از تخمیر میوه ها و مواد غذایی حاوی قند و نشاسته تولید می شدند. اسیدهای دیگر مانند اسیدسولفوریک و اسیدکلریدریک بوسیله کیمیاگران ایرانی ساخته شدند. برخی اسیدها از اکسیداسیون آلکان ها بوسیله حرارت در حضور اکسیژن هوا و یونهای فلزی تولید می شوند. اسیدها به دو گروه اسیدهای قوی و ضعیف تقسیم بندی می شوند. اسیدهایی نظیر اسید سولفوریک، اسید نیتریک و اسید کلریدریک اسیدهای قوی، و اسید فسفریک، اسید کربنیک، اسید استیک اسیدهای ضعیف می باشند.

کاربرد اسیدها در صنعت

اسیدها کاربرد فراوانی در صنعت دارند. رسوب زدایی لوله ها و بویلرها، تمیزکاری و اسیدشویی ورق های سیاه فلزی، تولید کود شیمیایی، تولید شوینده ها، مواد بهداشتی و عطرسازی، کاربردهای پزشکی و داروسازی، صنایع تولید چسب و رنگ، پرداخت چرم و صنایع نساجی، صنایع غذایی شامل نوشیدنی ها، کنسروها، ترشی ها و تصفیه آب از جمله کاربرد اسیدها می باشند.

جهت دریافت مشاوره رایگان، اطلاع از قیمت و موجودی محصولات کارخانه، همین حالا با کارشناسان فروش میعاد بازرگانان رازی تماس بگیرید.

مشاهده اطلاعات تماس

نمک در تولید اسید کلریدریک

از نمک در تولید اسید کلریدریک به میزان وفور استفاده می شود. اسید کلریدریک یک اسید معدنی بسیار خورنده و اسیدی با کاربردهای صنعتی پایه و فراوان می باشد. اسید کلریدریک محلولی بی رنگ با بوی تند و خطرناک است از هوا سنگین تر و به آسانی تبدیل به مایع می شود. راه به صرفه تولید این گاز حرارت دادن مخلوط اسید سولفوریک (ویتریول) با غلظت ۹۸%، با نمک اسیدسازی (کلرید سدیم) پودری، در راکتور مانهایم تا ۱۵۰ درجه سانتی گراد می باشد.

گاز هیدروژن کلرید HCL از بالای راکتور خارج شده و توسط لوله به برج های جذب هدایت می‌شود و جذب کلرید هیدروژن در آب سرد انجام می‌شود. این اسید با حل کردن گاز هیدروژن کلرید HCL در آب نیز تهیه می شود. هیدروژن کلرید مورد نیاز از ترکیب گازهای کلر و هیدروژن به دست می آید.

گاز کلر مورد نیاز این ترکیب از الکترولیز نمک بدست می آید. هنگامی از این روش استفاده می‌شود که اسید خالصی برای صنایع دارو و غذایی مورد نیاز باشد. در این روش ابتدا محلول نمک الکترولیز می‌گردد تا گازکلر خالص Cl2 و سدیم هیدروکسید و هیدروژن بدست آید. سپس کلر خالص می‌تواند مجددا با هیدروژن ترکیب شده و هیدروکلریک خالص بدست آید، سپس گاز HCl آزاد شده در آب جذب می‌شود.

نمک اسیدسازی شرکت میعادبازرگانان رازی

نمک اسیدسازی شرکت میعاد بازرگانان رازی به اشکال نمک پودری، نمک شکری و سنگ نمک، در کیسه‎های ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۴۰، ۵۰ و ۱۰۰۰ کیلوگرمی خدمت شما مشتری عزیز ارائه می‎گردد.


جهت کسب اطلاعات بیشتر، اطلاع از قیمت انواع سنگ نمک و خرید مستقیم از کارخانه، همین حالا با ما تماس بگیرید.

Average rating ۵ / ۵. Vote count: ۱

No votes so far! Be the first to rate this post.

خرید نمک صنعتی

شرکت میعاد بازرگانان رازی با بیش از چندین سال تجربه در زمینه استخراج سنگ نمک از بزرگ‌ترین معادن نمکی ایران در شهر سمنان، امکان خرید سنگ نمک و انواع نمک دانه‌بندی شده را در محیطی عاری از رطوبت و با کیفیت بالا تولید می‌کند. جهت خرید انواع نمک دانه‌بندی شده با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *