در حفاری دورانی نفت و گاز، جهت افزایش چگالی گل حفاری، از مواد مختلف از جمله نمک حفاری استفاده می‎نمایند. حفاري عمدتا بوسيله گلهاي پايه آبي يا آب شروع  مي شود و هر چه به عمق می روند فاز جامد بیشتری به گل افزوده می گردد و یا پایه گل تغییر پیدا می کند. حفاری چاه های نفت و گاز از تخصصی ترین  و با اهمیت ترین عملیات در صنعت نفت می باشد. گل حفاری نقش مهمی در صنعت حفاری دارد. گل حفاری از لوله های حفاری عبور داده می شود و از شکافهای درون مته حفاری خارج شده و خرده سنگ های کنده شده از اطراف مته را با خود به سطح می آورد.

انواع گل حفاری

گل حفاري بر دونوع پایه آبی و پایه روغنی می باشد. فاز اصلی گل حفاری پایه آبی، آب می باشد. و با توجه به شرایط حفاری، فاز جامد گل حفاري شامل نمک حفاری، نشاسته، سودا اش، باریت، آهک و کربنات کلسیم به آن اضافه می گردد. فاز اصلی گل حفاری روغنی، مشتقات نفتي مانند گازوئيل است و با توجه به شرایط حفاری، امولسیون کننده ها و ویسوزیته کننده های دیگری به آن اضافه می گردد.

کاربرد نمک در گل حفاری

گل حفاری دارای ترکیبات جامد بسیاری از جمله نمک حفاری، پلیمرها و مواد سلولزی می باشد. که هرکدام از این ترکیبات وظیفه مشخصی برعهده دارد. نمک اشباع موجود در سیال حفاری باعث جلوگیری از ریزش چاه و حرکت لایه های نمکی می شود. نمک کلرید سدیم همچنین با تغییر PH سیال، غلظت و گرانروی پلیمرهای موجود در سیال حفاری را کنترل می نماید. کاهش اصطکاک مته با چاه، قفل نشدن مته و خنک شدن لوله ها و مته، افزایش سرعت چرخش مته حفاری از جمله فواید کاربرد گل حفاری می باشد. جلوگيري از خوردگي لوله هاي حفاري، انتقال سریعتر و بیرون راندن نخاله کنده شده و گاز و نفت به سطح از قابلیت های دیگر گل حفاری می باشد.

نمک حفاری شرکت میعادبازرگانان رازی

نمک حفاری شرکت میعاد بازرگانان رازی به شکل نمک شکری در کیسه‎های 25، 30، 40، 50 و 1000 کیلوگرمی خدمت شما مشتری عزیز ارائه می‎گردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و قیمت نمک حفاری هم اکنون با ما تماس بگیرید.
02334557170 – 09124312407 – 09120543727

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *