کاربرد سنگ نمک برای پرندگان

نمک در جیره غذایی پرندگان روزانه دارای اهمیت زیادی است اما به علت این که این ماده قیمت پایینی دارد بیشتر افراد میزان مهم بودن آن در جیره غذایی پرندگان و دام را نمی‌دانند و به فواید و کاربرد سنگ نمک برای پرندگان دقت نمی‌کنند. اگرچه افراط و تفریط در هرکاری زیان‌رسان است و باید همیشه تعادل را در هر زمینه‌ای رعایت کنید.

به همین علت استفاده از نمک نیز برای پرندگان باید به اندازه باشد و استفاده زیاد از آن باعث مشکلات در آن ها می‌شود؛ اما اگر این ماده به اندازه در جیره غذایی پرندگان استفاده شود فواید خاص خود را دارد.

جهت دریافت مشاوره رایگان، اطلاع از قیمت و موجودی محصولات کارخانه، همین حالا با کارشناسان فروش میعاد بازرگانان رازی تماس بگیرید.

مشاهده اطلاعات تماس

اندازه مناسب نمک برای پرندگان این است که از ۰.۵ درصد نمک در جیره‌های غذایی آنها استفاده کنید. این میزان سالیان طولانی است که در مرغداری و صنعت دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد و هنوز هم که هنوز است این مسئله پابرجا است.

کاربردهای سنگ نمک برای پرندگان

همان‌طور که می‌دانید نمک خوراکی از دو عنصر سدیم و کلر تشکیل می‌شود. به همین علت خصوصیات فیزیکی نمک به این دو عنصر بستگی دارد. سدیم و کلر نقش مهمی را در بدن انسان‌ها و حیوانات ایفا می‌کنند و احتیاج بدن آن ها به نمک می‌تواند به صورت مستقیم و یا از طریق نمک خوراکی های دیگر تأمین شود.

البته نمک به جیره غذایی پرندگان به مقدار کمی اضافه می‌شود و در برخی موارد به صورت آزاد در اختیار پرنده ها قرار می گیرد اما کمبود این ماده مشکلات جدی را برای طیور و دام ایجاد می کند. همچنین میزان درست نمک در پرنده های تخم گذار مهم است چرا که بر روی تولید تخم و کیفیت آن تأثیر بالایی می گذارد.

نمک جزو املاح و ماده ضروری برای جیره غذایی پرنده‌های گوشتی و تخم گذار محسوب می‌شود. نمک را در غذا یا دان خوری پرنده ها اضافه می کنند و وجود آن دارای اهمیت زیادی است.

میانگین استفاده از نمک در طیور به ۰.۱۵ الی ۰.۱۸ درصد می رسد و در مرغداری هایی مختلفی که دارای مرغ گوشتی هستند از نمک به صورت سه کیلوگرمی در هر یک تن از جیره غذایی پرنده ها استفاده می‌شود. همچنین در برخی از موارد بی کربنات سدیم که همان جوش شیرین است به عنوان جایگزین نمک مورد استفاده قرار می گیرد و حدود سی درصد از حجم غذایی پرنده ها را تشکیل می‌دهد.

پیامدهای کاهش نمک در جیره غذایی پرندگان

 • کم شدن وزن
 • بی حالی
 • چرت زدن
 • کاهش رشد و عدم رشد به میزان کافی
 • کم شدن مصرف غذا
 • ضعف عضله ها
 • کانیبالیسم در پرندگان (همنوع خواری)
 • کاهش تخم گذاری در پرنده های تخم گذار

عوارض مصرف نمک زیاد در آب آشامیدنی پرندگان

 • تشنگی پرنده ها و بالا رفتن مقدار آب مصرفی آن ها
 • بستر مرطوب و نم دار
 • تنشج و لرزش های عضلات
 • بیماری کلیه و در مواردی نقرس
 • آسیب دیدن شکم و آب آوردن آن

تأمین سدیم و کلر مورد نیاز پرندگان با استفاده از نمک

نمک باعث رفع نیاز پرنده ها به سدیم می‌شود. طبق برآورد شورای ملی پژوهش سدیم و کلر مورد نیاز انواع مختلف پرنده به طور میانگین بین ۰.۱۰ الی ۰.۲۵ درصد یعنی ۱ الی ۲.۵ کیلوگرم در هر تن باید از نمک استفاده کرد.

همچنین در نظر داشته باشید که نمک از ۳۹.۵ درصد سدیم و ۶۰.۵ درصد کلر تشکیل شده است بنابراین اگر شما ۰.۵ درصد نمک در غذای پرنده ها استفاده کنید حدود ۰.۲۰ درصد سدیم و ۰.۳۰ درصد کلر غذای پرنده ها تأمین می‌شود. زمانی که از ۰.۵ درصد نمک برای جیره غذایی پرنده ها استفاده می‌شود سدیم به طور کافی تأمین می‌شود و میزان اضافی کلر نیز از راه ادرار از بدن دفع می‌شود.

تأثیر سدیم و کلر در بدن پرندگان

سدیم و کلر جزو الکترولیت‌ها عمده نمک صنعتی و خوراکی هستند که باعث حفظ شیب الکتروشیمیایی غشا سلولی می‌شوند. همچنین سدیم و کلر در هضم کردن و جذب ماده‌های غذایی و جابجایی ماده‌های مغذی از طریق روده‌ها به خون نقش مهمی را ایفا می‌کند.

این دو عنصر باعث حفظ حجم و فشار خون طبیعی بدن طیور می‌شوند و بر روی عملکرد سیستم هورمونی که برای تنظیم فشار خون طبیعی و تعادل آب در بدن استفاده می‌شود تأثیر می گذارد. این مسئله نشان دهنده این است که نمک برای تمامی موجودات زنده از جمله پرندگان حیاتی و ضروری است.

فواید نمک برای پرندگان

سدیم و کلر برای زنده ماندن و تولید مثل پرنده ها بسیار مهم است. نمک یکی از ماده‌های ارزان برای تأمین این دو عنصر مهم است. در مکان هایی که آب شیرین وجود دارد وجود نمک در جیره غذایی پرندگان دارای اهمیت زیادی است. رعایت تعادل میزان نمک در رژیم غذایی پرنده ها از طریق آب و غذا می تواند باعث بالا رفتن باروری و کاهش اسهال در آن ها شود.

حمام آب نمک در پرندگان

نمک حمام پرنده ها به صورت پودر و یا محلول در آب مورد استفاده قرار می گیرد. از این محصول برای حمام کردن و آب تنی پرنده ها استفاده می کنند. تمیزی و بهداشت پرنده های زینتی بسیار مهم است. همچنین برای جلوگیری از بیماری های پوستی مختلف و حشره های موزی استفاده از نمک حمام توصیه می شود. استفاده از این روش به صورت هر هفته یک بار باعث شادابی و تمیزی پرنده می‌شود.

همچنین از این روش می توانید به صورت اسپری نیز در همه پرنده های خانگی و تزئینی استفاده کنید. پرهای پرنده ها با کمک حمام نمک تمیز، روش و درخشنده می شود. نمک باعث سلامت پرهای پرندگان در زمان پر ریزی آن ها می شود و از مشکلات مختلف در این حیطه پیشگیری می کند.

نمک حمام پرنده ها باعث سلامتی پرنده در تمامی روزهای سال می‌شود. حمام نمک سریعاً هر نوع گرد و غبار و شوره را از بین می برد و باعث بالا رفتن کیفیت و انعطاف پرهای پرنده می‌شود و پوسته های اضافی آن را از بین برده و نرمی پرها را بالا می برد و در عین حال آن ها را مستحکم و قوی می کند. شفافیت و درخشندگی پرهای پرنده و تقویت ساختار آن ها نیز از جمله مواردی است که استفاده از حمام نمک باعث آن می‌شود.

مزایای استفاده از حمام آب نمک در پرندگان

 • بالا بردن نشاط و شادابی پرنده
 • تنظیم میزان آنزیم های سطح پوستی
 • حذف سم های مختلف پوستی
 • ایجاد آرامش در پرنده و رفع تنش در آن ها
 • کاهش درد و برطرف کردن سموم بدن
 • باز کردن منافذ پوستی پرنده ها
 • از بین بردن خشکی پوست
 • بر طرف کردن شکنندگی پرهای پرنده

سخن پایانی

استفاده از نمک صنعتی و نمک خوراکی برای پرندگان می‌تواند فواید بسیار زیادی داشته باشد که تاثیر به‌سزایی در بالا بردن نشاط و شادابی پرنده، تولید مثل و جلوگیری از بیماری‌های مختلف دارد.

اگر به دنبال خرید نمک برای پرندگان هستید می‌توانید از نمک پودری که خاصیت خوراکی دارد استفاده کنید. شرکت میعاد بازرگانان رازی به صورت تخصصی در زمینه فروش نمک صنعتی فعالیت دارد که این نوع نمک را در مش‌های مختلف و با مقدار دلخواه بر اساس تناژ و کیلویی تامین می‌کند. برای خرید کافی است با ما تماس بگیرید.


جهت کسب اطلاعات بیشتر، اطلاع از قیمت انواع سنگ نمک و خرید مستقیم از کارخانه، همین حالا با ما تماس بگیرید.

Average rating ۵ / ۵. Vote count: ۲

No votes so far! Be the first to rate this post.

خرید نمک صنعتی

شرکت میعاد بازرگانان رازی با بیش از چندین سال تجربه در زمینه استخراج سنگ نمک از بزرگ‌ترین معادن نمکی ایران در شهر سمنان، امکان خرید سنگ نمک و انواع نمک دانه‌بندی شده را در محیطی عاری از رطوبت و با کیفیت بالا تولید می‌کند. جهت خرید انواع نمک دانه‌بندی شده با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *