کاربردهای فوق العاده سنگ نمک در کشاورزی

نمک صنعتی

مزیت‌های نمک در حیطه‌های مختلفی ثابت شده است. یکی از مهم‌ترین علت‌هایی که بیش‌تر افراد به دنبال استفاده از نمک هستند کاربرد این ماده در صنعت کشاورزی است. به همین علت در موارد مختلف کشاورزی از نمک استفاده می‌کنند چرا که نمک جزو ماده‌های معدنی مهم برای گیاهان است و برای کارهای مختلف کشاورزی برای گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد نمک در صنعت کشاورزی

گیاهان نیز مثل انسان ها احتیاج به عنصرهای ضروری برای حفظ سلامت و رشد و پیشرفت خود دارند. این عناصر به دو بخش اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند. سدیم و کلر نیز جزو عناصر ضروری برای حفظ سلامت گیاهان هستند و از این ماده برای کارهای مختلف کشاورزی می توان استفاده کرد.

جهت دریافت مشاوره رایگان، اطلاع از قیمت و موجودی محصولات کارخانه، همین حالا با کارشناسان فروش میعاد بازرگانان رازی تماس بگیرید.

مشاهده اطلاعات تماس

سرسبز شدن چمن ها

سنگ نمک یک کود طبیعی برای چمن‌ها محسوب می‌شود که باعث رشد آسان و سرسبز ماندن چمن ها می شود. خاصیت تقویت کنندگی منیزیم کمک می کند که چمن شما سالم و سبز باقی بماند. برای هر چهار لیتر آب می توانید یک الی دو قاشق غذاخوری نمک اضافه کرده و به چمن ها اسپری کنید.

اسپری کردن نمک موقع فصل رشد گیاهان

استفاده کردن از نمک به صورت اسپری یکی از بهترین راه‌های بالا بردن رشد گیاهان است. اسپری کردن برگ‌های گیاهان مثل تغذیه گیاه از راه شاخ و برگ آن است و فواید زیادی برای آن دارد.

اگرچه تغذیه گیاهان از راه برگ مهم است اما نباید آماده کردن شرایط مناسب خاک گیاهان جزو مهم‌ترین مواردی است که نباید آن را فراموش کنید؛ اما استفاده از نمک به صورت اسپری بر روی برگ‌های گیاهان باعث جذب راحت ماده‌های مغذی در آن‌ها می‌شود به همین دلیل این روش می‌تواند یک روش کاربردی و مفید برای افزایش رشد مناسب گیاهان باشد. مخصوصاً برای آن دسته از گیاهانی که به علت شرایط آب و هوایی نامساعد تحت تأثیر آفت ها و بیماری‌های مختلف قرار دارند استفاده از این روش مفید و ضروری است.

مرهم گذاشتن در طول فصل رشد

از نمک می‌تواند در طول فصل رشد گیاهان به عنوان یک مرهم فرعی استفاده کرد. این روش می‌توانید فواید زیادی داشته باشد مخصوصاً اگر از خاک‌های ماسه‌ای استفاده می‌کنید استفاده از این روش توصیه می‌شود چرا که به علت ماهیت این خاک گیاهان نمی‌توانند ماده‌های مغذی را دریافت و نگهداری کنند.

همچنین قابل ذکر است که در زمان دوره رشد گیاهان که کوتاه است این روش برای سلامت گیاهان بسیار مفید است به این خاطر که در این زمان ها گیاهان به ماده‌های مغذی زیادی احتیاج دارند. محصولات کشاورزی مثل بادمجان و فلفل قرمز که احتیاج به ماده مغذی زیادی دارند می‌توانند از فواید نمک در این حیطه بهره مند شوند. همین‌طور حتماً استفاده از نمک را نیز بسته به گیاهان خود تنظیم کنید.

بهبود رشد گیاهان در باغ

شما می‌توانید از نمک برای بالا بردن میزان رشد گیاهان باغی خود استفاده کنید. به علت این‌که PH نمک در حالت خنثی قرار دارد. شما می‌توانید نمک را در بستر کاشت گیاهان استفاده کنید و بابت میزان یا اثر PH آسوده خاطر باشید.

برعکس دیگر کودها نمک در طول زمان در خاک ساخته نمی‌شود. در حالت کلی بهترین راه برای گیاهان متنوع باغی و باغچه ای استفاده از نمک است البته لازم است بهتر است محیط باغچه شما تمیز و غیر سمی باشد.

افزودن به خاک در زمان کاشت

از نمک می‌توان برای تقویت خاک در زمان کاشت گیاهان مختلف استفاده کرد. این روش باعث می‌شود که گیاه در همان وهله اول تقویت شود و در طول زمان تأثیر بسیار مناسبی را بر روی رشد و سلامت گیاه می‌گذارد. از این روش می‌توانید برای کاشت بذر نخود سبز استفاده کنید چراکه بیش‌ترین تأثیر را در این محصول دارد.

وجود نمک به علت ماده‌های مغذی که دارد در زمان جوانه زنی فواید زیادی دارد این مسئله باعث بالا رفتن استحکام دیواره‌های سلولی و رشد قدرتمند بذر می‌شود. با استفاده از نمک همچنین می‌توانید شاهد افزایش مقدار جوانه زنی در گیاهان شوید.

دفع آفت

وجود آفت در گیاهان در هر محیط کشاورزی باعث دردسر زیادی می‌شود. اگرچه بعضی از افراد استفاده از سموم مختلف را برای از بین بردن آفت انتخاب می‌کنند؛ اما بهتر است بدانید که این سموم برای گیاهان همان قدر که فایده دارد به همان میزان دارای ضرر نیز است چرا که در این سموم آفت کش بازدارنده های شیمیایی موجود است. به همین دلیل استفاده از نمک طبیعی برای دفع آفت گیاهان بسیار بهتر از روش‌های شیمیایی دیگر است.

یکی از کاربردهای وفق العاده نمک برای دفع آفات و گندزدایی است. پیش از این در مقاله کاربرد نمک در گندزدایی آب به مزایای استفاده از این روش برای تمیز کردن آب پرداختیم.

منیزیم و سولفات باعث پیشگیری از آفت در گیاهان می‌شوند. برای این کار می‌توانید از محلول ترکیبی آب و نمک استفاده کنید و به صورت اسپری بر روی شاخه و برگ گیاهان استفاده کنید. همین طور می‌توانید خاک زمین کشاورزی یا باغ خود را با نمک ترکیب کنید.

افزایش جذب مواد مغذی با نمک

منیزیم یکی از ماده‌های مهم موجود در کود است که به ریشه‌های گیاهان کمک می‌کند تا بتوانند ماده‌های مغذی دیگر را به راحتی جذب کنند. این روش جزو بهترین راه‌های طبیعی برای بالا بردن میزان جذب مواد مغذی در گیاهان است. به همین علت حتماً استفاده از روش‌های شیمیایی را کنار بگذارید و از ماده‌های طبیعی و مفید مثل نمک در گیاهان خود استفاده کنید.

افزایش میزان شادابی گیاهان

منیزیم و گوگرد که در نمک موجود هستند می‌توانند بر روی تولید و کارکرد کلروفیل تأثیر بگذارند. میزان کلروفیل جزو مسائلی است که باعث زنده ماندن و شادابی گیاهان و شاخ و برگ های آن ها می‌شود. زرد شدن و پژمردگی برگ های گیاهان نشان از کم بودن منیزیم در آن ها است. اگر گیاهان شما در شرایط سلامتی خوبی قرار ندارند بهتر است از یک یا دو قاشق غذاخوری نمک در اطراف آن ها استفاده کنید یا مخلوط نمک و آب را به صورت اسپری بر روی برگ ها و شاخه های آن بپاشید.

جابجایی راحت تر گیاهان

جابجایی گیاهان در مکان‌های مختلف خاک ممکن است پروسه‌ای استرس زا برای گیاهان باشد. به این مسئله شوک پیوند نیز می‌گویند. در زمان منتقل کردن گیاهان گلدانی به گلدان‌های بزرگ تر یا منتقل کردن گیاهان گلخانه ای به باغ یا باغچه این مسئله رخ می‌دهد.

این کار می تواند باعث آسیب‌دیدگی ریشه‌های گیاهان شود و همین طور ممکن است مدت زمان زیادی بگذرد تا گیاه به مکان تازه خود را وفق دهد. برای این که از شوک‌های انتقال گیاهان جلوگیری کنید می‌توانید از نمک در خاک و محیط جدید گیاه خود استفاده کنید.

رشد بهتر میوه‌ها و خوشمزه شدن آن‌ها

همان‌طور که گفتیم نمک می‌تواند میزان کلروفیل را در گیاهان بالا ببرد و باعث بهتر شدن فرآیند فتوسنتز در آن ها شود. همین مسئله به خودی خود می‌تواند باعث بهتر شدن شرایط رشد محصولات کشاورزی و تولید محصولات شیرین و خوشمزه شود.

از بین بردن علف‌های هرز

علف‌های هرز در محیط‌های کشاورزی ممکن است به سختی از بین بروند؛ اما شما می‌توانید با کمک نمک و خاصیت آفت کشی آن برای این کار نیز استفاده کنید و به طور کامل و به صورت طبیعی علف‌های هرز را از بین ببرید. نمک کمک می‌کند تا علف‌های هرز بسوزند و از بین بروند.

برای این که این روش بهتر کار کند حتماً در زمانی از روز این کار را انجام دهید که آفتاب به مدت یک روز کامل تابیده باشد و حتماً در طول چند روز آینده خبری از بارش باران نباشد.


سخن آخر

با اینکه محصولات کشاورزی نیاز به کودهای مختلفی دارند تا محصول مناسب و سالمی را برداشت کنیم، اما استفاده از نم نیز می‌تواند بخشی از نیازهای گیاه را تامین کند. قیمت نمک صنعتی در مقایسه با استفاده از کودهایی که حاوی املاح و عناصر موجود در نمک هستند بسیار ناچیز خواهد بود.

برای خرید سنگ نمک و استفاده از آن در صنایع کشاوری می‌توانید با میعاد بازرگانان رازی تماس گرفته و در تناژ مختلف این محصول را در هر جای ایران که هستید خریداری کنید.


جهت کسب اطلاعات بیشتر، اطلاع از قیمت انواع سنگ نمک و خرید مستقیم از کارخانه، همین حالا با ما تماس بگیرید.

Average rating ۵ / ۵. Vote count: ۱

No votes so far! Be the first to rate this post.

خرید نمک صنعتی

شرکت میعاد بازرگانان رازی با بیش از چندین سال تجربه در زمینه استخراج سنگ نمک از بزرگ‌ترین معادن نمکی ایران در شهر سمنان، امکان خرید سنگ نمک و انواع نمک دانه‌بندی شده را در محیطی عاری از رطوبت و با کیفیت بالا تولید می‌کند. جهت خرید انواع نمک دانه‌بندی شده با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *