کاربرد نمک در صنعت برق

از نمک علاوه بر صنعت غذایی در دیگر صنعت‌ها نیز استفاده می‌کنند. هرکدام از آن‌ها نیز دارای درصد خلوص و انواع مختلفی هستند. به همین علت نمک‌ها با در نظر گرفتن خلوصی که دارند دسته‌بندی‌شده و در صنایع مختلف از آن‌ها استفاده می‌شود.

نمک‌ها بر اساس درجه خلوص خود دارای کاربردهای مختلفی هستند که از برخی از آن‌ها در صنعت برق استفاده می‌شود. در ادامه درباره کاربرد نمک در صنعت برق صحبت می‌کنیم.

جهت دریافت مشاوره رایگان، اطلاع از قیمت و موجودی محصولات کارخانه، همین حالا با کارشناسان فروش میعاد بازرگانان رازی تماس بگیرید.

مشاهده اطلاعات تماس

کاربرد نمک در صنعت برق و ذخیره انرژی

از نمک در صنعت برق استفاده های زیادی می‌کنند. آزمایشگاه‌های مدرن پی برده اند که منابع تجدید پذیر مثل نمک می‌توانند در ذخیره‌سازی انرژی فواید زیادی داشته باشند. در سیستم های تولید انرژی برق از مخزن های بزرگی استفاده می کنند که در آن ها نمک، ضدیخ و دیگر مایع‌های هیدروکربنی را قرار می‌دهند و از آن ها برای ذخیره انرژی الکتریسیته استفاده می‌کنند.

در این سیستم ها انرژی تولیدی را به صورت برق ذخیره می‌کنند و آن را به جریان‌های مجازی هوای گرم و هوای سرد تبدیل می‌کنند. هوای گرم باعث گرم شدن نمک می‌شود و هوای سرد باعث خنک شدن ضد یخ می‌شود و محیطی مثل یخچال را درست می‌کند. بعد از انجام دادن این روند از علم مهندسی هوا و فضا و موتورهای جت برای بازیابی این انرژی کمک می‌گیرند.

بعد از آن مسئولان پروژه با فشار دادن دکمه مخصوص باعث معکوس شدن این روند می‌شوند یعنی هوای گرم و سرد به طرف هم می‌روند. این فرآیند باعث می‌شود جریان هوای قوی تولیدشده و باعث راه اندازی توربین‌ها شده و با چرخش آن‌ها برق را تولید می‌کنند. نمک می‌تواند انرژی را تا چندین روز در خود نگه‌دارند.

به همین علت شرکت‌ها می‌توانند در نیروگاه‌های بادی و پنل های خورشیدی تولید برق اضافی موجود را ذخیره و استفاده کنند. فایده ذخیره کردن برق با نمک در این است که این کار هزینه چندانی ندارد و به صرفه و اقتصادی است و در مقایسه با روش‌های باتری لیتیوم یونی بسیار بهتر و کم‌هزینه تر است و این روش در سال‌های آینده به‌طور گسترده‌ای در کشور رایج می‌شود.

نمک خوراکی در صنعت برق

از نمک خوراکی نیز در صنعت برق استفاده‌های زیادی می‌شود. در اصل از نمک خوراکی برای ذخیره کردن انرژی برق استفاده می‌کنند.

این کار را به این صورت انجام می‌دهند که در مخزن های بسیار بزرگی نمک خوراکی و ضد یخ را قرار می‌دهند و بعد از آن هوای گرم و سرد موجود در آن را به انرژی برق تبدیل کرده و به علت خاصیت مناسبی که نمک در این باره دارند این انرژی را برای چند روز مشخص نگهداری می‌کنند.

این روش از تولید برق به مراتب نسبت به دیگر روش ها کم هزینه و مناسب است و پیش بینی می شود در سال های آینده از این روش به صورت گسترده ای استفاده شود.

تولید برق از آب نمک

دانشمندان علوم نانو در موسسه های تکنولوژی سوئیس یک طرح جدید برای تولید برق از نمک ارائه کرده اند که به این صورت که از یک ژنراتور نیروی مسطح و غشایی کمک می گیرند تا با استفاده از فرآیند اسمز از آب نمک انرژی مورد نظر را تولید کنند.

زمانی که نمک‌های موجود در آب شور به وسیله غشا در آب شیرین پخش می‌شوند این دستگاه می‌تواند شروع به تولید انرژی کند. میزان ضخامت این غشا در کم‌ترین بخش ۳ اتم است و به همین علت این ژنراتور می‌تواند در بخش پایینی رودخانه ها، رودها و دیگر جاهایی که آب های مختلف شور با همدیگر ترکیب می‌شوند کار خود را انجام دهد.

نیروی برقی که این ژنراتور تولید می کند می تواند بسیار بزرگ و با عظمت باشد به طوری که فقط سه متر مربع از این غشا می تواند یک مگاوات انرژی الکتریسیته را تولید کند. این مقدار انرژی برای به کار انداختن پنجاه هزار لامپ می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اطلاعات بیش تر این ژنراتور در مجله Nature چاپ شده است.

در اصل غشا یک ورقه نازک با حفره های بسیار ریز بر روی آن است. این ورقه از یک ماده به نسبت ارزان به اسم مولیبدنیوم سولفید ساخته می‌شود و میزان اندازه حفره های روی آن به این صورت است که فقط ذره های نمک با اندازه خاصی می توانند از آن عبور کنند. همچنین به دلیل این که ماده سازنده این غشا دارای بار الکتریکی است موارد خاصی از نمک ها از غشا نمی توانند عبور کنند.

هرکدام از حفره های می توانند به صورت تکی ۱۰ الی ۲۰ نانو وات انرژی را تولید کنند. طبق برآورد کارشناسان در یک سطح سه در سه فوت مربعی از این غشا که به این طریق ساخته می‌شود و فقط سی درصد از این سطح دارای حفره های نانویی است می توان با استفاده از فرآیند اسمز میان آب شیرین و شور یک مگاوات انرژی الکتریسیته را تولید کرد.

ذخیره انرژی در نمک مذاب

در کنار نیروی بادی و خورشیدی شرکت ها همیشه به دنبال راه‌هایی برای استفاده از نمک برای تولید برق هستند. نیروی باد و خورشید فقط در بخشی از روز می توانند مورد استفاده قرار بگیرند اما تجهیزات نمک مذاب می توانند در هر زمان از روز مورد استفاده قرار بگیرند و به راحتی موفق به ذخیره ده ساعت انرژی شوند.

این روش از ذخیره انرژی بسیار راحت و ساده است به این طریق که نور خورشید بر روی برجی متشکل از آینه به صورت متمرکز بر روی نمک مذاب می تابد و تا هزار درجه آن را گرم می کند که از آن می توان برای تولید بخار و چرخاندن چرخ های توربین استفاده کرد.

تجهیزات مورد استفاده در نمک مذاب دارای قیمت پایینی هستند. طبق گزارش ها نیروگاه‌های مختلف می توانند هر کیلووات را در هر ساعت با هزینه ۰.۰۶ دلار نیرو تولید کند. همچنین طبق گزارش آژانس بیت المللی انرژی های تجدید پذیر در آینده قیمت ها کاهش می یابند.

نیروگاه‌های معروف در این زمینه می توانند در سال پانصد هزار مگاوات ساعت برق تولید کنند اما برای عملی کردن این فرآیند لازم است کارهای زیادی انجام شود تا به طور کامل این هدف کامل شود.

اخیراً در دنیا نیروگاه‌های خورشیدی که از فناوری نمک مذاب برای ذخیره کردن انرژی گرمایی خورشید استفاده می‌کنند تأسیس شده است. در این نوع نیروگاه‌ها انرژی حرارتی خورشید که به صورت گرما دریافت می شود از طریق نمک می تواند در هر زمان از روز به نیروی الکتریسیته تبدیل شود.

این روش هم دارای فرآیند راحتی است و هم هزینه پایینی را دارد و به راحتی می توان از نمک مذاب برای تولید برق استفاده کرد.

کاربرد نمک صنعتی در صنعت برق

واضح است که نمک صنعتی کاربردهای متنوعی در این حیطه دارد و احتمال می رود در طول زمان میزان تقاضا برای آن بالاتر رود. درست است که نمک صنعتی جزو منابع نایاب محسوب نمی‌شوند اما تقاضای بالا برای تولید آن می تواند باعث شود قیمت این نمک در آینده افزایش یابد چرا که درزمینهٔ های مختلفی از آن استفاده می‌شود.


جهت کسب اطلاعات بیشتر، اطلاع از قیمت انواع سنگ نمک و خرید مستقیم از کارخانه، همین حالا با ما تماس بگیرید.

Average rating ۵ / ۵. Vote count: ۱

No votes so far! Be the first to rate this post.

خرید نمک صنعتی

شرکت میعاد بازرگانان رازی با بیش از چندین سال تجربه در زمینه استخراج سنگ نمک از بزرگ‌ترین معادن نمکی ایران در شهر سمنان، امکان خرید سنگ نمک و انواع نمک دانه‌بندی شده را در محیطی عاری از رطوبت و با کیفیت بالا تولید می‌کند. جهت خرید انواع نمک دانه‌بندی شده با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *