فرق نمک صنعتی و سنتی چیست؟

یکی دیگر از انواع نمک موجود در دنیا که ما از آن استفاده می‌کنیم نمک سنتی یا به عبارتی همان نمک دریایی است که از طریق دریا تهیه می‌شود. این نمک با هدایت آب دریا در حوضچه‌های استخری در کنار دریا و تبخیر شدن آب به دست می‌آید. اگر توجه کرده باشید در طول این سال‌ها نیز موج روانی و بزرگی مبنی بر اینکه نمک دریایی برای خوراکی بهترین و سالم‌ترین نمک است به راه افتاده که در ادامه به بررسی کامل این موضوع می‌پردازیم.

اما هدف دیگری که ما ابتدا قرار است بررسی کنیم به معرفی فرق نمک صنعتی و سنتی است. می‌خواهیم ببینیم که چه تفاوت‌هایی بین نمک دریایی و نمکی که در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد وجود دارد. پس تا پایان این مقاله از وبلاگ میعاد بازرگانان رازی نیز با ما همراه باشید.

جهت دریافت مشاوره رایگان، اطلاع از قیمت و موجودی محصولات کارخانه، همین حالا با کارشناسان فروش میعاد بازرگانان رازی تماس بگیرید.

مشاهده اطلاعات تماس

نمک سنتی یا نمک دریایی چیست؟

در سال‌های اخیر موج عظیمی به راه افتاده که توصیه می‌شود به جای استفاده از نمک خوراکی از نمک دریایی که طبیعی بوده و فرآیند تصفیه که روی آن انجام می‌گیرد زیاد هم پیچیده نیست استفاده کنید.

نمک سنتی از دریا تهیه می‌شود. همانطور که می‌دانید آب دریا شور است که در کشور ما ایران دریاچه خزر نیز به عنوان یکی از شورترین دریاهای دنیا شناخته شده است. برای تولید نمک دریایی آب دریا را به حوضچه‌های کوچکی انتقال داده و با فرآیند تبخیر از طریق نور آفتاب آب موجود در حوضچه‌ها پس از مدتی بخار شده و چیزی که باقی می‌ماند نمک است.

شاید جالب باشد بدانید که در نمک دریایی هیچ یدی وجود ندارد و اگر از نمک به عنوان یک ماده غذایی برای تامین ید مورد نیاز بدن استفاده کنید، چیزی عایدتان نخواهد شد. در حالی که در نمک صنعتی و نمکی که از معادن به دست می‌آید ید بسیار فراوانی وجود دارد.

این نمک همان نمک سنتی یا نمک دریاست که نهایتا به کارخانه‌های تصفیه منتقل می‌شود. اما فرآیند تصفیه متفاوت است. گاها حین تصفیه به آن ید اضافه می‌شود که برای تیروئید و انسان ضروری است و گاهی صرفا هدف از تصفیه تمیز کردن نمک است.

فرق نمک صنعتی و سنتی چیست؟

پیش از این در مقاله نمک صنعتی چیست به بررسی کامل این نوع نمک پرداختیم. دانستیم که این نمک از معادنی که در شهرهای گرمسار، قم، فارس و برخی شهرهای دیگر در ایران وجود دارد استخراج شده و صرفا برای استفاده در صنایع از آن استفاده می‌کنند.

این نوع نمک همانطور که از نامش مشخص است زیاد برای استفاده به عنوان نمک خوراکی طرفدار ندارد. بنابراین شاید بپرسید پس نمک خوراکی که ما استفاده می‌کنیم از کجا تهیه می‌شود؟

در پاسخ می‌توان گفت که سهم بزرگی از نمک خوراکی مورد استفاده برای انسان از طریق همان نمک دریایی تامین می‌شود. با این تفاوت که تصفیه روی آن انجام گرفته و ید نیز به آن اضافه می‌شود. اما کمتر تولید کننده‌ای وجود دارد که با تصفیه نمک صنعتی آن را به نمک خوراکی مورد استفاده تبدیل کند.

البته ذکر این نکتته ضروری است که نمک صنعتی در برخی حالت‌هایی که دارد استفاده خوراکی نیز دارد. به عنوان نمونه یکی از اقسام نمک که با نمک صنعتی پودری شناخته می‌شود، در صنایع خشکبار و آجیل مورد استفاده قرار می‌گیرد که از آن برای طعم‌دار کردن آجیل و در خشکبار نیز برای اینکه از گندیدن مواد غذایی همچون برگ میوه جلوگیری شود استفاده می‌کنند.

اگر بخواهیم به یک بررسی از تفاوت نمک سنتی و صنعتی بپردازیم می‌توان به مواردی که در ادامه وجود دارند اشاره کرد.

مقدار ید موجود در نمک صنعتی و سنتی

همانطور که اشاره شد در نمک سنتی هیچ یدی وجود ندارد. در نتیجه از آنجایی که بدن ما نیاز به ید برای کارکرد بهتر تیروئید دارد نمی‌توان انتظاری از نمک دریایی برای تامین ید مورد نیاز داشت.

این در حالی است که سنگ نمک و به صورت کلی همان نمک صنعتی یک منبع فنی از ید است که در حین تصفیه ید موجود در آن نیز حفظ شده و مواد مضر و دیگر ناخالصی‌های موجود از آن گرفته می‌شود.

طبق ادعایی که فروشندگان و افرادی که در زمینه تامین نمک دریایی دارند، به دلیل اینکه تصفیه این نمک فرآیند پیچیده‌ای نداشته و تقریبا می‌توان گفت که به صورت مستقیم و دستکاری شده توسط انسان، از طبیعت به دست آمده است، خواص درمانی دارد. در حالی که طبق این شواهد و نبود تاییدیه‌های علمی در این خصوص باید آن را رد کرد.

اندازه بزرگ‌تر نمک صنعتی نسبت به نمک صنعتی

دومین تفاوت نمک دریایی با صنعتی در اندازه و ابعاد بلورهای آن است. این نمک نسبت به نمک صنعتی دارای ابعاد درشت‌تری است. در حالی که نمک صنعتی که در شکل‌های مختلف و برای صنایع مختلفی از تکه تکه شدن سنگ نمک استفاده می‌شود، ابعاد دیگری دارد.

البته باید به این نکته اشاره کنم که در اینجا منظور ما از ابعاد ساختار کلوخه‌ای نمک نیست، بلکه منظور به بلورهای نمک مربوط می‌شود. چرا که بلورهای نمک هستند که با چسبیدن به یکدیگر موجب کلوخه‌ای شدن و در نهایت یک ساختار در قالب سنگ نمک شده‌اند. در حالی که نمک دریا در ساختار بلوری که دارد، ابعاد بزرگ‌تری را دارا است.

در واقع همانطور که در مقاله تفاوت نمک خوراکی با نمک صنعتی بیان کردیم، نمک صنعتی دانه بندی شده از نظر ظاهری درست مشابه نمک خوراکی است. با این تفاوت که میزان خلوص آن کمتر است و یددار کردن نمک برای نمک صنعتی انجام نمی‌گیرد.

تصورات اشتباه درباره نمک دریایی

نمک دریایی چون از طبیعت گرفته شده سالم بوده و بهترین نمک برای مصرف انسانی است. باید توجه داشته باشید که این موضوع صرفا یک ادعاست. نه تنها استفاده بیش از حد از نمک موجب به هم خوردن نظم بدن می‌شود، خود همین ادعا و باور داشتن به آن سبب می‌شود تا در قبال مصرف نمک محتاطانه عمل نکنید. در نتیجه بیماری‌هایی که در اثر مصرف بیش از حد نمک همچون فشار خون ایجاد می‌شود، بیشتر شما را تهدید خواهد کرد.

در فرآیند تصفیه نمک خوراکی دستکاری‌های بسیار زیادی توسط انسان برای یددار کردن نمک انجام می‌گیرد که خود همین مسئله باعث به هم خوردن خواص نمک خواهد شد. این مورد هم یک باور غلط است و نباید از آن پیروی کنید.


جمع بندی و کلام آخر

نمک غنی‌ شده با ید تنها منبع دریافت این ماده معدنی نیست. ماهی، فراورده‌‌های لبنی، نان و سایر فراورده‌‌های طبیعی دیگر همچون غلات و تخم ‌مرغ دارای مقدار بالایی ید بوده و می‌توانند ید مورد نیاز را برای بدن ما تامین کنند. اما از آنجایی که ما از مواد دارای ید به صورت روزانه ممکن است استفاده نکنیم و از سوی دیگر مقدار ید این مواد که درصد کمی را شامل می‌شوند، نیاز به یک منبع برای تامین ید بیشتر داریم.

از طرفی دیگر برخی گروه‌های جمعیتی همچون زنان باردار و شیرده هستند که نیاز بیشتری به ید در طول دوره بارداری و شیردهی به کودک دارند، بنابراین لازم است که از نمک برای تامین ید مورد نیاز استفاده کنند. البته که در این بین هم نباید مصرف مقدار لازم فرآورده‌های دیگر را فراموش کنید.

شرکت میعاد بازرگانان راضی با داشتن تجربه چندین ساله در خصوص تولید و صادرات نمک صنعتی به کشورهای آسیایی و اروپایی، گزینه خوبی برای خرید نمک صنعتی است. در صورتی که نیاز به خرید نمک صنعتی دارید می‌توانید با مراجعه به صفحه محصولات شرکت، لیست کاملی از انواع نمک صنعتی قابل استفاده در صنایع حفاری را مشاهده کنید.


جهت کسب اطلاعات بیشتر، اطلاع از قیمت انواع سنگ نمک و خرید مستقیم از کارخانه، همین حالا با ما تماس بگیرید.

Average rating ۵ / ۵. Vote count: ۱

No votes so far! Be the first to rate this post.

خرید نمک صنعتی

شرکت میعاد بازرگانان رازی با بیش از چندین سال تجربه در زمینه استخراج سنگ نمک از بزرگ‌ترین معادن نمکی ایران در شهر سمنان، امکان خرید سنگ نمک و انواع نمک دانه‌بندی شده را در محیطی عاری از رطوبت و با کیفیت بالا تولید می‌کند. جهت خرید انواع نمک دانه‌بندی شده با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *