نمک حفاری چیست و چه کاربردی دارد؟

در صنایع حفاری خصوص حفاری نفت داشتن دیواره مستحکم به این دلیل که عمق چاه بسیار زیاد است اهمیت فراوانی دارد که برای همین منظور لازم است از نمک حفاری برای مستحکم کردن دیواره و همچنین افزایش امنیت دکل حفاری استفاده کرد. نمک مورد استفاده برای حفاری دکل نفت از انواع مختلفی از نمک صنعتی که شامل شکری، صدفی و سنگ نمک است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه این مقاله از وبلاگ میعاد بازرگانان رازی قصد داریم به بررسی کامل نمک حفاری پرداخته و با توجه به مزایایی که برای صنعت حفاری، خصوصا در حفاری مخازن نفتی دارد، ببینیم که چرا باید از نمک برای ایجاد استحکام در حفاری استفاده کنیم.

جهت دریافت مشاوره رایگان، اطلاع از قیمت و موجودی محصولات کارخانه، همین حالا با کارشناسان فروش میعاد بازرگانان رازی تماس بگیرید.

مشاهده اطلاعات تماس

نمک حفاری چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

همانزور که می‌دانید میادین و چاه‌های نفت در شرایط گوناگونی قرار دارند. برخی از انها در شرایطی هستند که ساختار خاک ان منطقه حاوی شن و ماسه بیشتری بوده و به همین دلیل ساختار سستی دارند که لازم است از یک ماده برای مستحکم کردن آن استفاده کرد. در حالی که میادینی که خاک رس بیشتری دارند، استحکام آنها بالاتر است.

عدم استحکام کافی در حین حفاری این احتمال را دارد که موجب فروریختن دیواره‌ها شده و به تجهیزات و حتی افرادی که در آنجا هستند آسیب جدی وارد کند.

از همین روی استفاده از نمک حفاری یکی از بهترین گزینه‌ها برای بالاتر بردن استحکام دیواره چاه است که به شکل‌های مختلفی از آن استفاده می‌شود.

در صنعت نفت با استفاده از نمک حفاری افزایش تراکم گل و لای را با استفاده از نمک افزایش می‌دهند. این کار باعث می‌شود که دکل حفاری در محیط امن‌تری قرار گرفته و به دلیل اینکه دیواره‌ها تراکم بیشتری را به کمک نمک به خود گرفته‌اند استحکام بیشتری داشته باشند.

البته که استفاده از نمک صرفا برای حفاری در سطح زمین مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. بلکه در برخی مواقع در حفاری دریایی نیز از نمک برای همین منظور استفاده می‌شود. با این تفاوت که شکل و ساختار نمک با هم متفاوت است که در ادامه به بررسی انواع آن می‌پردازیم.

از نمک حفاری به چه شکل استفاده می‌شود؟

نمک مورد استفاده برای صنایع حفاری به صورت محلول در آب استفاده می‌شود. با توجه به اینکه نمک حاوی کلرو سدیم است، آن را با سه نوع آب ترکیب می‌کنند که بسته به محیط مورد استفاده و شرایطی که دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند که عبارتند از:

  • ترکیب آب دریا با کلرو سدیم(sea water)
  • ترکیب آب شور با کلرو سدیم(brakish water)
  • ترکیب آب سیر شده با نمک یا آب حاوی املاح اشباع شده با کلرو سدیم(salt satured water)

اینکه چه مقدار از محلول این نمک استفاده شود به عوامل بسیار زیادی همچون محیط حفاری(حفاری دریایی یا زمینی)، وزن، سرعت حفاری و دستگاه‌های حفاری وابسته است که نمک در اینجا نقش یک سیال حفاری را دارد.

به صورت کلی می‌توان گفت که استفاده از محلول نمک حفاری در محیط دریایی نسبت به محیط زمینی کمتر است. در محیط زمینی به مقدار محلول بیشتری برای افزایش استحکام نیاز است.

انواع نمک حفاری بر اساس نوع

همانطور که اشاره شد، نمک مورد استفاده در حفاری میادین نفتی و گازی در سه نوع وجود دارد که بر اساس آبی که با کلرو سدیم ترکیب می‌شود دسته بندی می‌شود. لذا می‌توان از چند مدل مختلف از انواع نمک صنعتی استفاده کرد که عبارتند از:

  • نمک شکری
  • سنگ نمک
  • نمک صدفی

در واقع این نوع نمک‌ها در یک ترکیب گل تهیه می‌شوند که با نام گل حفاری نیز شناخته می‌شوند که می‌تواند یک محلول اشباع شده یا فوق اشباع بسازد.

در این گل اشباع شده دانه‌های نمک به صورت حل نشده وجود دارند که با ترکیب آب دریا، آب شور یا آب سیر شده حل خواهند شد. بهترین نوع نمک برای صنعت حفاری نمک شکری است که در مش و اندازه بزرگ‌تری وجود دارد.

در محلول‌هایی که در صنایع حفاری مورد استفاده قرار می‌گیرند۷ کمتر از ۳ درصد از این محصول‌های روغنی را نمک حفاری تشکیل می‌دهد. این در حالی است که در حفاری‌های آبی این میزان ۱۱ برابر، یعنی چیزی در حدود ۳۳ درصد است.


جمع بندی و کلام آخر

شرکت میعاد بازرگانان راضی با داشتن تجربه چندین ساله در خصوص تولید و صادرات نمک صنعتی به کشورهای آسیایی و اروپایی، گزینه خوبی برای خرید نمک حفاری است. در صورتی که نیاز به خرید نمک صنعتی دارید می‌توانید با مراجعه به صفحه محصولات شرکت، لیست کاملی از انواع نمک صنعتی قابل استفاده در صنایع حفاری را مشاهده کنید.


جهت کسب اطلاعات بیشتر، اطلاع از قیمت انواع سنگ نمک و خرید مستقیم از کارخانه، همین حالا با ما تماس بگیرید.

Average rating ۵ / ۵. Vote count: ۱

No votes so far! Be the first to rate this post.

خرید نمک صنعتی

شرکت میعاد بازرگانان رازی با بیش از چندین سال تجربه در زمینه استخراج سنگ نمک از بزرگ‌ترین معادن نمکی ایران در شهر سمنان، امکان خرید سنگ نمک و انواع نمک دانه‌بندی شده را در محیطی عاری از رطوبت و با کیفیت بالا تولید می‌کند. جهت خرید انواع نمک دانه‌بندی شده با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *